search
حلقه سفید

ابزارهای بررسی سرعت سایت

اشتراک گذاری در :
انتشار : 1400/10/14
ابزارهای بررسی سرعت سایت

طراحی سایت دارای ویژگی های متعددی است که در هنگام طراحی باید در نظر گرفته شود. کنترل برخی از این ویژگی ها نیازمند تخصص و مهارت حرفه ای است، ولی ابزارهای آنلاینی وجود دارد که با کمک آن می توان تا حد زیادی این کنترل ها را در وب سایت انجام داد. سرعت لود سایت بسیار مهم است و حتی در سئو سایت نیز یکی از عوامل تاثیر گذار است. برای بهینه سازی سرعت لود سایت باید دو موضوع را در نظر داشت و با بهینه کردن هر دو بخش سرعت لود سایت را بالا برد. این بخش شامل عوامل طراحی و سرعت پاسخگویی سرور است که در این مقاله با معرفی دو ابزار رایگان و مفید به بررسی این موضوع می پردازیم.البته باید به این نکته توجه داشت که وب سایت ها دارای مقداری تاخیر هستند و این تاخیر بر اساس ماهیت وب سایت است ولی نباید این تاخیر در مقایسه با سایر وب سایت ها زیاد باشد.

عامل سرور

سرور یک عامل موثر د سرعت لود سایت است. برخی از سرور ها دارای زمان تاخیر زیادی در پاسخگویی به درخواست ها هستند و وقتی شما وب سایتی را از روی سرور فراخوانی می کنید، سرور با تاخیر چند ثانیه ای اقدام به ارسال اطلاعات می نماید. در این شرایط زمان تاخیر در پاسخ سرور به زمان لود طبیعی سایت اضافه می شود، وب سایت تاخیر در پاسخگویی سرور ها وجود دارد.شایع ترین دلایل، کندی اینترنت سرور، بار پردازش زیاد روی سرور (اختصاص منابع یک سرور به چندین سایت پر بازدید)، پیکربندی نادرست سرور و سخت افزار ضعیف روی سرور می باشد. این اتفاق در هاستینگ هایی که با قیمت پایین ارائه می گردند شایع تر است.

عوامل طراحی

طراحی سایت می تواند به گونه ای باشد که منجر به کند شدن وب سایت شود. رعایت اصول و قوانین طراحی سایت می تواند کمک زیادی برای بهتر شدن سرعت لود سایت نماید. این ساختارها و قوانین که به گونه ای است که در اصل طراحی و نتیجه نهایی سایت تاثیر ندارد ولی حجم فایل ها و اطلاعاتی را که بین سرور و کاربران سایت مبادله می شود، بسیار زیاد می کند. برای بهینه سازی طراحی سایت باید مواردی را اصلاح کرد که در زیر به برخی از آنها اشاره می کنیم.

  1. کوچک کردن تصاویر تا اندازه سایز نمایش (تصاویر وب سایت به گونه ای نباشد که یک تصویر بزرگ از سرور لود شده در مرورگر بصورت کوچک نمایش داده شوند)
  2. کوچک کردن حجم تصاویر (فتوشاپ دارای ابزاری به نام save for web است که تصویری با حجم کوچک برای استفاده در وب ایجاد می کند)
  3. حذف اسکریپ ها و استایل های اضافه
  4. حذف فاصله ها و خط های خالی و توضیحات از اسکریپت ها و استایل ها
  5. مدیریت تعداد تصاویر وب سایت (حداقل تعداد تصویر که در زیبایی سایت تاثیر گذار نباشد)
  6. استفاده از ویژگی های فشرده سازی استاندارد مانند gzip
منبع :