search
حلقه سفید

توسعه کسب و کار در دوران کرونا

اشتراک گذاری در :
انتشار : 1399/09/11
توسعه کسب و کار در دوران کرونا

در ماه های آخر سال 98، با پیدا شدن ویروس جدیدی به نام کرونا ویروس یا کووید 19، علاوه بر سلامت افراد، بر کسب و کار آنها نیز به شدت آسیب وارد شد. تقریبا 79 درصد کسب و کار ها با مشکل مواجه شده اند و تنها 21 درصد مشاغل آسیب چندانی به آنها وارد نشده است. با بسته شدن مغازه ها، کارخانجات و ... پرداخت دستمزد کارگران نیز با مشکل مواجه شده و حتی گاهی منجر به تعطیلی کارگاه ها و از دست رفتن شغل کارگران گردیده است.

با پیدا شدن این ویروس آسیب های زیادی به تولید، فروش و سود آوری واحد ها وارد شده و باعث بالا رفتن هزینه ها، عدم پرداخت به موقع حقوق ها و... گردیده است. در این دوران، با افزایش و شیوع این بیماری، پرداخت دستمزد کارکنان با 25 درصد و پرداخت وام ها به بامک با 21 درصد مهم ترین مشکلات به شمار می آیند. یکسری دیگر از مشاغل غیر رسمی هستند که تقریبا نیمی از اقتصاد یک کشور در حال توسعه را شکل می دهد. به عنوان مثال زنان بی سواد و کم سوادی که شروع به فروش خانگی یا دستفروشی می کنند. پس تکلیف این افراد در دوران کرونا چه می شود؟ قطعا آنها بیکار شده اند و برای رفع کوچکترین نیاز های مالی خود دچار مشکل شده اند و گاها بعضی از آنها به دلیل نداشتن پول کافی برای تامین نیازهای مادی خود، قادر به خرید وسائل بهداشتی از جمله مواد ضد عفونی کننده، دستکش، ماسک و ...نیستند و با بیماری های شدید دست و پنجه نرم می کنند و گاها دچار بدهی های مالی شده اند. افرادی هم در کشورمان هستند که تنها از طریق کمک های معیشتی زندگی خود را می گذرانند زیرا کسب و کار آنها خوابیده است و کسی به دلیل مسائل بهداشتی از دستفروش چیزی خرید نمی کند.

به دلیل دو رقمی بودن نرخ بیکاری به خصوص در میان زنان، اگر جلوی این بیکاری گرفته نشود قطعا تبعات آن در آینده مشخص خواهد شد. اکنون یکسال از زمان شیوع ویروس کرونا می گذرد و تنها راه حل در حال حاضر تعطیلی مشاغل در صنوف غیر ضروری و ماندن در خانه است.

کسب و کار های کوچک در حال حاضر علاوه بر این بیماری چون با تحریم های شدید مواجه هستند، آنها هم مشکلاتی از قبیل تامین مواد اولیه، کمبود بودجه، رشد صعودی قیمت مواد اولیه، تسویه و پرداخت چک و... هستند.

در ابتدا گفتیم که 79 درصد کسب و کار ها در ایران دچار مشکل و شکست شده اند و تنها 21 درصد از آنها مانده است. حال ببینیم این 21 درصد چه نوع مشاغلی هستند؟ آیا شروع یک کسب و کار به شیوه جدید کار عاقلانه ای است یا باید بیشتر از این منتظر بمانیم؟ راه اندازی یک کسب و کار آنلاین و مدرن یک ایده کاملا عاقلانه خواهد بود که نه تنها در این شرایط بحرانی بلکه در همه ی شرایط با موفقیت شروع می شود زیرا دنیا به سمت الکترونیکی شدن پیش می رود، با اینکه ویروس کرونا در برخی از کشورها به خوبی مدیریت شده، ولی هنوز هم تاثیر منفی زیادی به اقتصاد بسیاری از کشور ها دارد. در این شرایط شما می توانید برای کارآفرینی نسبت به شروع کسب و کار ها و استارتاپ تان از چندین کارشناس مشورت بگیرید.

بهترین روش ها برای شروع کسب و کار ها در ایام کرونا می توانید موارد زیر باشد:

1- فروش از طریق اینستاگرام

2- فروش از طریق تلگرام

3- فروش از طریق تماس های تلفنی

4- فروش از طریق سیستم ها آگهی

5- طراحی وب سایت و دیجیتال مارکتینگ

از بین اینها طراحی سایت و دیجیتال مارکتینگ بهترین گزینه می باشد. زیرا در دنیای دیجیتالی امروزه، طراحی سایت بهترین راه تعامل امن بین مصرف کنندگان و مخاطبان است و شما از نظر قانونی مالک وب سایت خود هستید و می توانید مجوز های قانونی کسب و کارتان را نیز دریافت نمایید تا خریداران شما با خیال آسوده اقدام به خرید از شما کنند. فروش از طریق جوامع مجازی همیشه با چالش هایی در ذهن خریدار ایجاد می کند که آیا واقعا کالای مورد نظر با همان کیفیت به دستش خواهد رسید یا نه. شما می توانید به صورت غیر حضوری وب سایت مورد نظر خود را از یک شرکت معتبر طراحی وب سایت، سفارش دهید و کسب و کارتان را آغاز کنید. شرکت های طراحی وب سایت هم با ارائه وب سایت های امن، زیبا و کار آمد به کمک کسب کارها آمده اند تا مدیران وب سایته ا به راحتی اطلاعات محصولات خود را در وب سایت قراردهند و از طریق دیجیتال مارکتینگ کسب و کار خود را توسعه دهند.

اگر به دنبال فروش هستند، می توانید با طراحی وب سایت فروشگاهی، به راحتی خودتان را تبلیغ کنید و محصولات خودتان را بفروشید. این تبلیغ می تواند از طریق اینستاگرام، که فضای خوبی برای تبلیغ اصنافی مانند فروشنده لباس، فروشنده لوازم آرایشی ، فروشنده کیف و کفش، فروشنده لوازم جانبی موبایل، فروشنده لوازم آشپزخانه، فروشنده لوازم خانگی و... صورت پذیرد و با جذب تعداد زیادی فالور هم می توانید وب سایت خود را تبلیغ کرده و از طریق فروش آنلاین محصولات، که یک روش کاملا امن است درآمد خود را افزایش دهید. همچنین می توانید با استفاده از روش های سئو، وب سایت خودتان را در صفحات اول گوگل نمایش دهید تا کسانی که دنبال محصول آنها هستند، آنها را در گوگل پیدا کرده و نیاز هایشان را تامین کنند.

منبع :