search
حلقه سفید

راهنمای نهایی دسترسی به طراحی وب سایت در سال 2022

اشتراک گذاری در :
انتشار : 1401/03/28
راهنمای نهایی دسترسی به طراحی وب سایت در سال 2022

به راحتی می توان از نیاز روز افزون به داشتن یک طراحی وب سایت "در دسترس" دلهره کرد. معنی آن چیست؟ آیا نیاز به بازنگری اساسی طراحی وب سایت خود دارید؟

در حالی که ما همیشه می‌خواهیم طراحی وب سایت ‌ها تا حد امکان در دسترس باشند، بهتر است گام‌ های کوچک ‌تری برداریم، به جای اینکه اصلاً حرکتی به سمت دسترسی انجام ندهیم (یا سعی کنیم آن را به یکباره انجام دهیم و آن را به درستی انجام ندهیم!)

طراحی وب سایت ‌های قابل دسترس به سرعت در حال تبدیل شدن به خط پایه هستند – که منطقی است زیرا حدود 15 درصد از جمعیت جهان دارای نوعی معلولیت هستند. بنابراین، چه نوع استانداردهایی باید طراحی وب سایت شما را رعایت کند تا «در دسترس» در نظر گرفته شود؟

راهنمای نهایی دسترسی به طراحی وب سایت در سال 2022

1: محتوای خود را بررسی کنید

عناصر در دسترس به ویژه برای افرادی که تجربه می کنند مهم هستند:

 • اختلالات بینایی
 • اختلالات شنوایی
 • ناتوانی های جسمی یا مهارت های حرکتی
 • تشنج های حساس به نور
 • ناتوانی های شناختی، مانند نارساخوانی یا زوال عقل

محتوا بخش بزرگی از این است - به همین دلیل است که دستورالعمل‌ های دسترسی به محتوای طراحی وب سایت 2.1 (یا WCAG 2.1) ایجاد شد. محتوای نوشتاری، ویدیویی و تصویری، همه بخش‌ های کلیدی نحوه تعامل کاربر با یک طراحی وب سایت هستند. اگر با مشکلات بینایی یا شنوایی مواجه هستید، پیمایش در یک طراحی وب سایت بسیار دشوارتر می شود.

اگر فکر می کنید طراحی وب سایت شما بدون هیچ گونه بررسی خوب است، دوباره فکر کنید - در سال 2022، 96.8٪ از صفحات اصلی WCAG 2 شکست خورده بودند.

برای سهولت در کار، مطمئن شوید که:

 • از زبان ساده ‌تر استفاده کنید - از اصطلاحات یا اشکال گفتاری که می ‌توانند خواننده را گیج کنند اجتناب کنید
 • متن جایگزین را به تمام تصاویر مرتبط اضافه کنید
 • متن توصیفی و قابل فهم را به پیوندها اضافه کنید
 • زیرنویس یا متنی برای ویدیوها داشته باشید

2: HTML شما چقدر خوب است؟

یک طراحی وب سایت می‌تواند زیبا به نظر برسد و عملکرد خوبی داشته باشد، اما همچنان شیوه‌ های بد HTML داشته باشد. این بدان معناست که نه تنها صفحه ‌خوان‌ ها، بلکه گوگل نیز برای خواندن درست طراحی وب سایت دچار مشکل خواهند شد. برای مثال، گوگل به سمت ترجیح دادن طراحی وب سایت ‌های قابل دسترس حرکت می ‌کند و معمولاً در صورت داشتن کد «بد» کافی، طراحی وب سایت ‌ها را جریمه می‌ کند.

اکثر روش های خوب HTML ساده و آسان برای پیاده سازی به عنوان پایه ای برای توسعه طراحی وب سایت شما هستند. به عنوان مثال، سبک های متن: برای نشان دادن تفاوت در یک سبک، از چیزی بیشتر از رنگ استفاده کنید. پیوندهای شما باید در HTML توصیفی باشند. پیوندها باید از a استفاده کنند و همیشه دارای ویژگی href باشند.

چک لیست پروژه A11Y روش خوبی برای سنجش میزان دسترسی به طراحی وب سایت شما است. البته، تنها راه برای شناخت واقعی این است که کد خود را اعتبار سنجی کنید. Dux Digital Rocket Validator را توصیه می‌ کند، ابزاری که تیم Dux از آن برای تأیید دسترسی به طراحی وب سایت ‌های خود استفاده می ‌کند.

3: آیا طراحی وب سایت شما بیشتر از ظاهر زیبا انجام می دهد؟

رنگ ها وقتی صحبت از دسترسی به طراحی وب سایت می شود، این چیزی است که بسیاری از مردم ابتدا به آن فکر می کنند: تضاد رنگ. و با این حال، رایج ترین مشکل دسترسی در بین طراحی وب سایت ها است. 83.9٪ از صفحات اصلی طراحی وب سایت دارای کنتراست متن زیر استانداردهای WCAG 2 AA هستند.

استفاده از رنگ در سرتاسر طراحی وب سایت شما باید هدفمند، ثابت و دارای کنتراست قابل قبول باشد. آنچه WCAG 2.1 در مورد رنگ می گوید را اینجا ببینید. شما همچنین می توانید دسترسی به رنگ های خود را با دستورالعمل های AA در اینجا آزمایش کنید.

فونت ها یکی دیگر از عناصر طراحی هستند که می توانند یک طراحی وب سایت قابل دسترسی را ایجاد کنند یا آن را خراب کنند. فونت طراحی وب سایت ها باید ساده، خوانا و آشنا باشند.

هیچ فونت قابل دسترسی «یک اندازه متناسب با همه» وجود ندارد، و همچنین می ‌تواند مهم باشد که کدام فونت ‌ها را با هم جفت می ‌کنید تا اینکه چیزی چقدر خوب خوانده می ‌شود.

با این حال، برخی از فونت‌ طراحی وب سایت های قابل دسترس محبوب که ممکن است بخواهید آنها را بررسی کنید عبارتند از Verdana، Arial و Helvetica.

4: ساختار سرفصل شما چگونه است؟

اگر با SEO طراحی وب سایت آشنا هستید، ممکن است با اهمیت سرفصل ها آشنا باشید. با این حال، سرفصل ها برای دسترسی نیز بسیار مهم هستند. به طرز شگفت انگیزی، تقریباً 10٪ از طراحی وب سایت ها اصلاً عنوان ندارند.

چند قانون در مورد ساختار عنوان وجود دارد که همه باید از آنها آگاه باشند:

 • هر صفحه طراحی وب سایت باید فقط یک H1 داشته باشد.
 • عناصر سرفصل باید از ترتیب یا توالی خاصی (منطقی) پیروی کنند. آنها هرگز نباید صرفاً برای طراحی وب سایت بصری استفاده شوند. اگر نیاز به استفاده از یک عنصر بصری خاص دارید، از یک کلاس CSS استفاده کنید و تگ عنوان مربوطه را به عنوان بهترین تمرین نگه دارید.
 • مشابه موارد فوق، سطوح عنوان را نادیده نگیرید. خواننده را گیج می کند.

5: اگر شک دارید، کاری را انجام دهید که منطقی است

هنگامی که بدانید به دنبال چه چیزی هستید، اکثر مشکلات دسترسی به راحتی قابل حل هستند. ممکن است قبلاً متوجه آنها شده باشید - فقط نمی دانید که چرا چیزی شما را آزار می دهد. متن تیره را روی پس ‌زمینه ‌ای تاریک می‌بینید: در حال چروکیدن و شکستن دکمه روشنایی خود هستید و سعی می ‌کنید آن را رمزگشایی کنید. این نمونه ای از دسترسی ضعیف است.

برای بسیاری از ما، این فقط یک آزار است. برای کسانی که دارای ناتوانی های مرتبط با بینایی هستند، می تواند مانع از تعامل آنها با یک طراحی وب سایت شود و در مسیریابی اینترنت مانع شود. طبق WebAIM، کاربران دارای معلولیت انتظار دارند از هر 19 عنصر صفحه اصلی طراحی وب سایت که با آن درگیر هستند، 1 مورد با خطا مواجه شوند.

با این حال، مانند مثال بالا، دسترسی در نهایت برای همه است. این کار زندگی ما را آسان ‌تر می‌ کند، و گشت و گذار در طراحی وب سایت را کمی دردناک ‌تر می ‌کند. فقط به این دلیل که طراحی وب سایت شما برای سازگاری با Triple-A آماده نیست، به این معنی نیست که نمی ‌توانید قدم ‌هایی را در جهت دسترسی بردارید.

Dux در ساخت طراحی وب سایت هایی که برای همه کار می ‌کنند بسیار بزرگ است و آنها به ویژه بر ایجاد بهترین روش، طراحی وب سایت های قابل دسترس برای مراقبت‌های بهداشتی و غیرانتفاعی متمرکز هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با Dux Digital تماس بگیرید.