search
حلقه سفید

زبان برنامه نویسی COBOL ساختار و جایگاه آن

اشتراک گذاری در :
انتشار : 1400/09/14
زبان برنامه نویسی COBOL ساختار و جایگاه آن

COBOL مخفف Common Business Oriented Language است. COBOL یکی از زبان های شی گرا می باشد. کامپایلر یک برنامه کامپیوتری است که سایر برنامه های کامپیوتری نوشته شده به زبان سطح بالا را می گیرد و آنها را به زبان ماشین، که کامپیوتر می تواند آن را درک کند، تبدیل می کند. COBOL داده ها را از یک فایل یا پایگاه داده دریافت می نماید، پردازش خواسته شده را انجام می دهد و در نهایت خروجی تولید می کند.

در رابطه با توضیحات فوق، فرض می‌کنیم که کامپایلرها از یک زبان برنامه‌نویسی سطح بالا، مانند COBOL، برای ایجاد یک برنامه اجرایی برای استفاده در برنامه‌های میزبانی مرکزی، شاید برای اجرای کارهای پردازش خوشه ای یا تراکنش در مقیاس بزرگ، کدها را دریافت کرده و به زبان ماشین ترجمه و تبدیل می‌کنند.

COBOL چند ساله است؟

COBOL نتیجه کار وزارت دفاع ایالات متحده در اواخر دهه 1950 برای ایجاد یک زبان تجاری مشترک مناسب برای انواع مختلف پردازنده مرکزی است. این ابتکار که CODASYL (یا کمیته زبان‌های سیستم‌های داده) نامیده می‌شود، از FLOW-MATIC گریس هاپر، AIMACO از Univac و COMTRAN IBM استفاده می‌کند. این زبان از آن زمان تاکنون زبان غالب برای ساختن سیستم های تجاری بوده است. COBOL اخیراً 60 سالگی خود را جشن گرفت.

چه کسانی از COBOL استفاده می کند؟

یک منبع معتبر علمی حوزه فناوری در ایالات متحده بیش از 25300 شرکت را فهرست کرده است که هنوز از COBOL استفاده می کنند که حدود 0.8 درصد از سهم بازار است. یک سازمان دیگر تخمین می زند که 200 میلیارد خط کد COBOL هنوز فعال است و 90٪ از شرکت های Fortune 500، به ویژه شرکت های مالی بزرگ، شرکت های بیمه، خطوط هوایی و سیستم های خرده فروشی به COBOL متکی هستند. مطالعه خبرگزاری رویترز در سال 2017 ، به فهرستی ختم شد که نشان می دهد 43 درصد از سیستم‌های بانکی هنوز از COBOL استفاده می‌کنند، در حالی که برنامه‌های COBOL هنوز بیش از 65 درصد از نرم‌افزارهای سازمانی و 70 درصد پردازش تراکنش‌های تجاری، از جمله 95 درصد از دستگاه‌های خودپرداز را تامین می‌کنند. COBOL یک سیستم دولتی زنده و 60 ساله است.

برنامه‌های COBOL که برای پردازش تراکنش‌ها ایجاد شده‌اند، به اجرای برنامه‌های حقوق و دستمزد، مدیریت صندوق‌های بازنشستگی دولتی، اجرای سیستم‌های بانکی، مدیریت رزرو هتل، رزرو بلیط هواپیما و موارد دیگر کمک می‌کنند. برآوردهای سازمان های مختلف تحقیقاتی در سراسر جهان تا حد زیادی موافق هستند که سیستم های COBOL بیش از 3 تریلیون دلار در تجارت روزانه را پشتیبانی می کنند.

COBOL یک زبان بسیارخاص با ویژگی تخصصی در ساختار برنامه های مالی است. قابلیت های مختلفی که این زبان برنامه نویسی از بدو تولد داشته است کمک کرده همچنان پس از گذشت 60 سال، زیر ساخت تعاملات و تبادلات مالی جهان را کنترل نماید.

چرا شرکت ها هنوز از COBOL استفاده می کنند؟

COBOL دلایل زیادی برای ماندگاری در شرکت های مالی دارد. یک دلیل مهم این است که هیچ زبان برنامه نویسی به اندازه COBOL انعطاف پذیر یا قابل اعتماد نیست. به عنوان مثال، بانک ها به دقت کامل نیاز دارند. COBOL از این نظر بهتر از جاوا عمل می کند. مورد دیگر این است که بسیاری از بزرگ ‌ترین شرکت‌ها در جهان از برنامه‌های اصلی نوشته شده با COBOL استفاده می‌کنند و مداخله بسیار پرخطر یا گران است. سودمندی پایدار COBOL در دنیای دیجیتال دائماً در حال تغییر، ترکیبی از نوآوری مداوم و قابلیت اطمینان را فراهم می کند که از ضروریات فناوری اطلاعات است.

یک نظرسنجی در تولد 60 سالگی COBOL انجام شد. از پژوهشگران این نظرسنجی خواسته شد، دلایل استفاده کنونی از COBOL، اهمیت استراتژیک آن برای تجارت و آینده احتمالی ماندگارترین زبان برنامه‌نویسی جهان را ارزیابی کنند.

در سال 2008، بانک مشترک المنافع استرالیا، برنامه ای 580 میلیون دلاری برای جایگزینی پلتفرم بانکداری اصلی خود را معرفی کرد. این کار بیش از پنج سال طول کشید و بیش از 1 میلیارد دلار استرالیا (749 میلیون دلار آمریکا) هزینه داشت. محیط‌های توسعه یکپارچه (IDE) ابزارهای توسعه نرم‌افزاری هستند که در آن توسعه‌دهندگان برنامه‌های اصلی را می‌نویسند، می‌سازند، آزمایش می‌کنند و اشکال‌زدایی می‌کنند. این راه‌حل‌ها، مانند Visual COBOL، می‌توانند برنامه‌های COBOL را برای پشتیبانی از نوآوری‌های آینده مدرن‌سازی کنند و جایگزینی آن‌ها غیرضروری باشد.

آیا COBOL هنوز قدرتمند است؟

Focus، IBM، Fujitsu و GnuCOBOL فروشندگان پیشرو کامپایلرهای COBOL هستند. در حالی که کمبود برنامه نویسان ماهر COBOL به طور گسترده به عنوان یک مشکل مطرح می شود، راه حل هایی از جمله Visual COBOL Personal Edition (PE) ارائه شده است. Visual COBOL PE با Microsoft Visual Studio و Micro Focus Visual COBOL با Eclipse ادغام می شود تا توسعه برنامه COBOL را در محبوب ترین محیط های توسعه یکپارچه فعال کند. این قابلیت حمل، ابزاری برای انتقال برنامه‌ها و سیستم‌های اصلی از جایی که هستند به پلتفرم‌هایی است که به بهترین شکل از نوآوری‌های آینده پشتیبانی می‌کنند، که بخش کلیدی بسیاری از استراتژی‌های تحول دیجیتال را تشکیل می‌دهند. به عنوان مثال، قابل حمل بودن برنامه های COBOL آنها را به یک ساختار مناسب برای استقرار مجازی و ابری تبدیل می کند، به ویژه برای ارائه دهندگان خدمات زیرساخت ابری، از جمله Microsoft Azure یا Amazon Web Services.

نکته این است که COBOL که توسط ابزارهای Micro Focus فعال می‌شود، کسب و کار شما را عقب نگه نمی‌دارد، بلکه سکوی پرتابی برای نوآوری‌های آینده است. این ابزارها شکاف بین فناوری‌های تثبیت شده‌ای که به خوبی به شرکت ها، خدمت کرده‌اند و نوآوری برای حمایت از تجارت در آینده را پر می‌کنند. با استفاده از Visual COBOL، شرکت‌ها می‌توانند از انعطاف‌پذیری زیرساخت های ابری بهره ببرند، و چارچوب پاسخگویی به تقاضاهای آینده را بهبود بخشند، در حالی که مدیریت زیرساخت کارآمد را ممکن می‌سازند.

COBOL چگونه به مین فریم متصل می شود؟

زمان، و بسیاری از تکرارهای مختلف زبان و سخت افزار، COBOL و مین فریم را به طور غیرقابل برگشتی به هم مرتبط کرده است. مهم نیست که هر دو چگونه تکامل یافته اند، COBOL زبان اصلی مین فریم باقی می ماند. هیچکدام نشانه ای از کاهش محبوبیت در میان کسانی که بیشتر به آنها وابسته هستند نشان نمی دهند.

بسیاری از Micro Focus Visual COBOL برای توسعه برنامه های COBOL در Microsoft Visual Studio و Eclipse IDE استفاده می کنند. با استفاده از همین راه‌حل، توسعه‌دهندگان می‌توانند برنامه‌های COBOL را ایجاد کنند که به‌عنوان کد مدیریت‌شده توسط NET در محیط NET اجرا می‌شوند، و برنامه‌ها را به کد COBOL بومی توسعه داده و کامپایل کنند، به‌عنوان exe. یا .dll قبل از استقرار و اشکال‌زدایی بیشتر برنامه تحت سرور COBOL. ، همراه ویژوال COBOL. پلاگین های Eclipse راه را برای زبان های دیگر مانند Ada، ABAP، C، C++، C#، JavaScript و Ruby باز می کنند.

آیا شغلی برای برنامه نویسان زبان COBOL وجود دارد؟

به طور خلاصه، بله. این را میلیاردها خط برنامه فعال زبان COBOL ثابت می کند. با یادگیری کامل این زبان برنامه نویسی می توان در برنامه هایی که در بستر مالی ارائه می شوند، نوآوری های فراوانی انجام داد. مطمئناً پتانسیل شغلی در COBOL واقعی است. در نظرسنجی از 357 متخصص فناوری اطلاعات، 46 درصد از پاسخ دهندگان متوجه کمبود برنامه نویس COBOL بودند، در حالی که 50 درصد گفتند میانگین سنی کارکنان COBOL آنها 45 سال یا بیشتر است و 22 درصد گفتند که سن آنها 55 سال یا بیشتر است. مطمئناً، حدود 50٪ از هزاران عضو صفحه برنامه نویسان COBOL در فیس بوک، 25 تا 34 سال سن دارند، بزرگترین گروه جمعیتی، بین 25 تا 44 سال سن دارند.

برنامه‌های COBOL به حمایت از کسب‌وکارهای بزرگ ادامه می‌دهند، و گروه فناوری اطلاعات در بانک نیویورک ملون هنوز 112500 برنامه مختلف COBOL را با استفاده از 343 میلیون خط کد اجرا می‌کند. در نهایت پاسخ طولانی تر از این است و یادگیری آن و همچنین زبان های دیگر همیشه منطقی است. خوانایی COBOL آن را برای افرادی فراتر از کسانی که برای امرار معاش در برنامه نویسی کار می کنند، قابل دسترس کرده است

آی‌بی‌ام، بزرگ‌ترین فروشنده مین‌فریم در جهان، کمک هزینه تحصیلی و برنامه‌های آموزشی در COBOL برای متخصصان جوان فناوری اطلاعات ارائه می‌کند و بیش از 180000 توسعه‌دهنده را در 12 سال آموزش داده است. در همین حال، پلتفرم های جدیدی مانند The Open Mainframe Project در حال راه اندازی هستند و می توانند منبع الهام دیگری باشند.

منبع :