search
حلقه سفید

سیستم مدیریت محتوا (cms) چیست؟

اشتراک گذاری در :
انتشار : 1400/10/14
سیستم مدیریت محتوا (cms) چیست؟

طراحی سایت دارای روش ها و تکنولوژی های مختلفی است. وب سایت در حالت کلی به دو بخش فرانت اند(front end) و بک اند (back end) تقسیم می شود که در زیر به توضیح این دو بخش می پردازیم :

کدهای فرانت اند (front end)

این بخش از کدها شامل html، css،java، jQuery، و فونت ها و تصاویری است که در وب سایت شما برای طراحی ظاهری و نمایش محتوای محصولات شما استفاده شده است. این کدها توسط سرور وب سایت شما به مرورگر ارسال شده و توسط مرورگر پردازش و نمایش داده می شود.مشاهده وب سایت ها در هر دیوایس دارای یک زمان تاخیر در مشاهده است و این بخاطر انتقال فایل های فراند اند ،از سرور به مرورگر و پردازش آن توسط مرورگر است و گاهی این پردازش ها در مرور گرهای مختلف منجر به نتیجه یکسان نمی شوند و برخی از نرم افزارهای تحت وب در مرورگر های خاصی، عملکرد درستی ندارند. مدیریت یک وب سایت تجاری بر اساس طراحی فرانت اند کار بسیار سخت و طاقت فرسایی است. هرچند در طراحی سایت شما ناگزیر به استفاده از فناوری های فرانت اند هستید. فرض کنید شما برای ایجاد یک خبر مجبور باشید فایل html خبر را کپی کرده و یک نسخه جدید از آن ایجاد کنید.سپس محتوای جدید آن را ، در آن ثبت کنید و در صفحاتی که به خبر شما پیوند خورده است،مجبور به ایجاد پیوند به صورت دستی باشید. در این حالت علاوه بر صرف زمان و نیاز به دانش فردی برای مدیریت کدها، نتیجه کارگاه ها با اشتباهاتی نیز توام خواهد بود. که نتیجه آن مدیریت نادرست وب سایت است.

کدهای بک اند (back end)

کدهای بک اند (back end) یا سمت سرور کدهایی هستند که توسط تیم های برنامه نویسی توسعه داده شده و در سرور وب سایت اجرا می گردند. این کدها در صورتی که برای طراحی وب سایت استفاده شوند، منجر به ایجاد پنلی در وب سایت شما می شوند که به آن سیستم مدیریت محتوا یا cms گفته می شود. وظیفه cms تولید و ارائه کدهای فرانت اند بصورت پویا است. این سیستم باعث می شود تا مدیریت وب سایت به راحتی انجام پذیر گردد. در مثال قبل که در مورد ثبت خبر جدید در وب سایت بود، با وجود یک سیستم مدیریت محتوای مناسب به این شکل قابل اجرا می گردد. شما وارد پنل مدیریت وب سایت خود می شوید و در بخش اخبار فرمی برای شما باز می شود که شامل عنوان خبر،شرح خبر، تصاویر و ... است را پر کرده و ثبت می نمایید. خبر شما به صورت مرتب در جایگاه خود قرار می گیرد و پیوندهای آن نیز بصورت خودکار در محل خود قرار داده می شوند.

منبع :