search
حلقه سفید

طراحی سایت سازمانی

اشتراک گذاری در :
انتشار : 1400/10/14
طراحی سایت سازمانی

طراحی سایت برای سازمان ها و ارگان ها دارای ساختار های ویزه و خاصی است. در سازمان ها و نهاد های دولتی و غیر دولتی ساختار سایت ها و پورتال های اطلاع رسانی باید به شکل و ساختار ویژه ای انجام شود. برای طراحی سایت اینگونه ساطزمان ها باید موارد زیر را در نظر داشت:

1- رنگ بندی قالب:

در وب سایت ها و پورتال های سازمانی، قالب و رنگ سایت معمولا ساختاری سازمانی و رسمی دارد. معمولا از رنگ های خنثی ( مانند سفید، مشکی و خاکستری ) استفاده می شود و تمایل به رنگ های سرد مانند آبی و سبز در این گونه سایت ها مرسوم تر است. طراحی ظاهری معمولا بصورت 3 یا 2 ستونه انجام می شود تا اطلاعات بصورت راحت تری در اختیار کاربران قرار گیرد. در قسمت هدر این گونه سایت ها معمولا نمادهایی از شهر ( معمولا آثار باستانی ) به عنوان نماد در بالای سایت ها وجود دارد و یا در صورت عدم استفاده از نماد های شهری، استفاده طرح های اسلیمی نیز مرسوم است.

2-اطلاع رسانی:

اطلاع رسانی یکی از مهم ترین اهداف وب سایت های سازمانی است. سازمان ها بر مبنای گزارش های عملکردی که برای مدیران خود ایجاد می کنند، دوست دارند تا فعالیت های سازمان به اطلاع عموم مردم نیز برسد. برای این منظور استفاده از پورتال خبری یا همان سایت سازمانی، یکی از گزینه های اصلی به حساب می آید. در صورتی که سازمان از نظر وسعت بزرگ باشد، استفاده از چندین ساختار خبری ضروری است تا بتوان اخبار را بصورت تفکیکی و سازمان یافته در اختیار کاربران قرار داد.

3-راهنمای ارباب رجوع:

یکی از اهداف تمامی سازمان ها پاسخگویی خوب و مناسب به ارباب رجوع است. به همین خاطر بسیاری از سازمان ها، راهنمایی اولیه از خدماتی که به ارباب رجوع ارائه می دهند را در وب سایت قرار می دهند تا کاربران کمتر به سازمان مراجعه کنند و با مراجعه کمتری خدمات مد نظر خود را دریافت کنند.

4-گالری تصاویر:

گالری تصاویر یکی از ارکان وب سایت های سازمانی است. تصاویر از بازدیدها، پروژه ها، همایش ها و سایر اتفاقات سازمان در آن قرار داده می شود.

5-ساختار سازمانی:

ساختار سازمانی نیز بخشی است که در اکثر وب سایت های مربوط به سازمان ها وجود دارد. معرفی مدیریت و معاونین سازمان و بخش های مختلف آن در وب سایت باعث آشنایی بیشتر کاربران با سازمان می گردد.

منبع :