search
حلقه سفید

طراحی سایت ونرم افزارهای PWA

اشتراک گذاری در :
انتشار : 1400/10/14
طراحی سایت ونرم افزارهای PWA

طراحی سایت دارای تکنولوژی های زیادی است وبا توسعه گوشی های هوشمند تکنولوژی های حوزه وب نیز به سمت گوشی های هوشمند توسعه یافته است. ازاین تکنولوژی ها می توان وب سایت های ریسپانسیو و PWA اشاره کرد.

PWA چیست؟

مخفف (Progressive Web Apps ) یا اپلیکیشن های پیش روندی است. این نوع اپلیکیشن ها در اصل یک وب سایت هستند، که بصورت نرم افزارهای موبایل طراحی و ارائه می شوند. ظاهری شبیه به یک اپلیکیشن موبایل با ساختار وب سایت. این گونه وب سایت های سازمانی که درگوشی های هوشمند اجرا می شوند پیامی به کاربر نمایش می دهند که صفحه وب را بصورت یک آیکن به صفحه گوشی اضافه می کنند (Add to home screen) بعد ازاین، استفاده از اپلیکیشن دیگرنیازی به استفاده از مرورگر دیوایس نیست، فقط کافی است روی صفحه گوشی کلیک کنید یا وب سایت نه ظاهر یک اپلیکیشن نمایش داده شود و به راحتی مورد استفاده قرار گیرد. PWA دارای مزایا و معایب خاص خودش است که در زیر به بخشی از آن اشاره می کنیم.

مزایا ومعایب PWA

1-PWA یک نرم افزارآنلاین مستقل ازپلتفرم است وبرای اجرای آن فقط کافیست دیوایس دارای یک مرورگروب باشد و مستقل ازنوع سیستم عامل اجرا می گردد. این ویژگی که امروزه بیشترنرم افزارهای ایرانی از اپ استور اپل حذف شده اند جایگزین خوبی برای نرم افزارهای ios شده است.

2-هزینه تولید و توسعه این گونه نرم افزارها کمتر است، زیرا شما فقط یک نسخه تحت وب تولید می کنید ودیگر نیازی به توسعه در پلتفرم های دیگر نیست با این روش شما به جای سه پلتفرم وب، اندروید و ios شما فقط یک پلتفرم وب توسعه می دهید و دیگر نیازی به توسعه سایر پلتفرم ها ندارید دو هزینه کمتری برای توسعه و نگهداری پرداخت می کنید.

3-PWA با نسخه های بسیار قدیمی مرورگرهای دیوایس ها با مشکل مواجه می شود. هرچند این گونه دیوایس ها امروزه عملا کاربردی ندارند و در صورت توسعه اپلیکیشن برای این گونه دیوایس ها نیز با کامپایل جداگانه ای برای آن ایجاد کرد.

4-عدم دسترسی به سنسورهای دیوایس یکی دیگر از مشکلات PWA است. درصورتی نرم افزارشما الزام به استفاده ازسنسورهای دیوایس داشته باشد نمی توانید PWA استفاده کنید. البته الزام استفاده ازسنسورهای دیوایس در تعداد کمی از اپلیکیشن ها وجود دارد و در برخی موارد می توان با تغییر کوچکی درساختار اپلیکیشن می توان از این الزام صرفه نظر کرد.

منبع :