search
حلقه سفید

طراحی سایت و اشتباهات رایج در آن

اشتراک گذاری در :
انتشار : 1400/10/14
طراحی سایت و اشتباهات رایج در آن

طراحی سایت در ظاهر کار بسیار ساده و راحتی است ولی وقتی وارد بطن کار می شویم، مشکلات یکی پس از دیگری بروز می کنند.نحوه برخورد ما با این مشکلات بسیار مهم است.چندین روش برای مقابله با آنها پیش رو داریم. اولین شیوه برخورد با مشکلات،سپردن مسئولیت طراحی به یک تیم حرفه ای است که بر اساس تجارب و کارهای قبلی و دانش فنی تیم اقدام به طراحی وب سایت نمایند. در این شیوه انتخاب تیم بسیار مهم است ولی راهکارهای ساده ای برای انتخاب آن وجود دارد.شما به سادگی و با مشاهده نمونه کارهای قبلی و وضعیت سئو آنها می توانید یک تیم خوب انتخاب کنید.روش دوم،شروع مطالعه و یافتن شیوه های درست برای طراحی سایت است که نیاز به صبر و حوصله و صرف وقت دارد و علاوه برآن ممکن است نتیجه کار چیز مطلوبی نباشد که در این صورت مجبور به اصلاح مجدد کار هستید. روش سوم که بدترین و شایع ترین شیوه است، طراحی سایت بدون مطالعه و بدون کمک گرفتن از افراد متخصص است. این شیوه متاسفانه توسط افراد بسیاری اجرا می شود و نتیجه آن استقبال کم از وب سایت و شکست استراتژی های دیجیتال مارکتینگ است. اشتباهات زیادی در طراحی سایت انجام می شود که در این مقاله به برخی از رایج ترین آنها اشاره می کنیم.

1- عدم ارائه دقیق محصول یا خدمت

احتمال زیاد برای شماهم پیش آمده باشد که وارد وب سایتی شده اید و بعد از چند دقیقه جستجو در صفحات آن، هیچ اطلاعی از محصولات و خدمات آن کسب نکرده باشید. این وب سایت ها در مرحله طراحی سایت به صورت حرفه ای طراحی نشده اند. ارائه مرتب مطالب و توضیحات کامل و کوتاه از محصولات و خدمات می تواند کاربران وب سایت شما را تبدیل به مشتریان موقت یا دائم خدمات و محصولات شما نماید. دقت داشته باشید از تعداد محصولات و خدمات شما به تعداد زیاد وجود دارد،پس ارائه دسته بندی مناسب از دیدگاه مشتری بسیار حائز اهمیت است.در هنگام طراحی سایت،بخصوص اگر شما یک فرد فنی باشید، اشتباه در دسته بندی ممکن است باعث گمراه کردن کاربران سایت شود زیرا بیشتر مواقع افراد فنی دسته بندی محصولات را بر اساس مشخصات فنی می چینند نه بر اساس کاربرد آنها.به عنوان مثال یک مبل فروشی به جای دسته بندی محصولات به مبل راحتی، کاناپه و...دسته بندی را بر اساس نوع چوب یا پارچه مبل ها انجام دهد، که این خود باعث بروز مشکل از دید کاربران می شود.

2- طراحی ظاهر نا مناسب

طراحی سایت باید به گونه ای باشد که ظاهر سایت با نوع محصول یا خدمت ارائه شده در آن باشد، تطبیق پذیری رنگ و ساختار قالب با نوع محصول و خدمت و مخاطبان تاثیر زیادی در بازخورد خوب کاربران ایجاد می کند. به عنوان مثال طراحی سایت لوازم کودک باید دارای شکل، رنگ و ساختار متفاوتی با یک سازمان دولتی باشد. در وب سایت هایی که برای نوزاد و کودک استفاده می شود باید رنگ های شاد و جذاب استفاده شود ولی در یک وب سایت دولتی استفاده از رنگ های رسمی و سنگین در اولویت کاری قرار می گیرد و این کار در سایت هایی مانند صنایع دستی کاملا متحول شده و وارد طرح های اسلیمی با فضای طراحی سنتی می شود. پیوند های سایت در طراحی سایت نیز بسیار حائز اهمیت است. در سایت ها با توجه به عواملی چون سلیقه کاربر، توان فکری، میزان اشنایی با فضای مجازی، سن و جنسیت پیوند ها به گونه ای چیده می شود که کاربر بیشترین بازدهی را داشته باشد. در مثال قبل برای سایت لوازم کودک پیوند های محصولات مشابه باید بزرگ و دارای تصویر باشد تا کاربر به راحتی بتواند بین محصولات حرکت کند و لی در سایت های دولتی معمولا پیوند ها ریز و متنی هستند تا اطلاعات بیشتری در فضای محدود نمایش داده شود.

منبع :