search
حلقه سفید

طراحی سایت و سایت های ریسپانسیو یا واکنشگرا

اشتراک گذاری در :
انتشار : 1400/10/14
طراحی سایت و سایت های ریسپانسیو یا واکنشگرا

طراحی سایت امروزه تکنولوژی های جدید زیادی را به خود اختصاص داده است. فناوری های طراحی سایت با تغییرات فناوری و نیازمندی های کاربران تغییر می کند. این تغییرات امروزه که فناوری با شتاب بیشتری پیش می رود و محصولات جدید فناوری هر روز دگرگون شده و گام های جدیدی بر می دارد و بیشتر از پیش خود را نمایان می کند. امروزه موضوع اینترنت اشیا، باعث شده تا دیوایس های مختلفی چون، گوشی ها، تبلت ها، تلویزیون ها، خودرو ها، خانه ها و.. به سمت هوشمند شدن پیش بروند و در تعامل هرچه بیشتر با اینترنت قرار گیرند. تعاملات این دستگاه ها با اینترنت اگر چه بیشتر بصورت API می باشد ولی گام های حرکتی آنها به گونه ای است که بیشتر دستگاه ها دارای ابزار اتصال به موتورهای جستجو را دارند و معمولا دارای مرورگر وب نیز می باشند و می توانند به وب سایت ها نیز دسترسی داشته باشند. اگر به آمار جستجو در گوگل نگاه کوتاهی داشته باشیم، متوجه می شویم که بیشتر جستجو ها از طریق گوشی های هوشمند و تبلت ها انجام می پذیرد. آمار نسبت جستجو های دیوایس ها نسبت به کامپیوتر یا لپتاپ برای مصارف روزانه خود احساس نمی کنند. این موضوع لزوم طراحی سایت، بصورت واکنش گرا را بیشتر اولویت می بخشد.

طراحی سایت واکنش گرا یعنی طراحی سایت به گونه ای که با سیستم های مختلف بصورت خودکار منطبق گردد. یعنی به گونه ای طراحی شود که در گوشی های هوشمند که عرض صفحه نمایش در آنها کوچک است، نیاز به حرکت افقی و چپ و راست کردن صفحه نباشد و تصاویر و مطالب بصورت مرتب زیر یکدیگر قرار گرفته و نمایش داده شود. این نوع طراحی را اصطلاحا طراحی واکنش گرا یا ریسپانسیو می گویند. فناوری های مختلفی در طراحی سایت امکان ایجاد این نوع گرافیک را فراهم می کند ولی محبوب ترین آنها bootstrap است.

Bootstrap در نسخه های مختلف خود دارای فایل های استایل و جاوا اسکریپت است که با افزودن به فایل طراحی با استفاده از دستورالعمل ها و قوانین ساده ای که بصورت راهنما در سایت آن موجود است به سادگی می توان یک وب سایت ریسپانسیو ایجاد کرد. این تکنولوژی دارای راهنمای جامعی در وب سایت خود bootstrap و سایت w3schools است، که کمک زیادی به طراحان وب کرده است.

اگر شما طراح وب نیستید و در جستجوی شرکت مناسبی جهت طراحی وب سایت خود هستید، به این نکته توجه داشته باشید که وب سایتی که دریافت می کنید، حتما ریسپانسیو باشد و با دیوایس های هوشمند منطبق باشد.

منبع :