search
حلقه سفید

طراحی سایت و نقشه سایت

اشتراک گذاری در :
انتشار : 1400/10/14
طراحی سایت و نقشه سایت

طراحی سایت شما باید به گونه ای انجام شود که ویژگی ها و امکانات مورد نیاز برای سئو در آن تعبیه شده باشد. موضوع سئو وب سایت نقشه سایت یک موضوع با اهمیت است که می تواند در رتبه بندی وب سایت تاثیر گذار باشد. ابتدا مشخص کنیم که نقشه سایت چیست. نقشه سایت یک فایل با فرمت xml است که در آن اطلاعات وب سایت، آدرس صفحه ها و اولویت و تاریخ بروز رسانی صفحه در آن وجود دارد. این فایل باید در پوشه اصلی سایت در دسترس باشد یعنی آدرس زیر منجر به نقشه سایت شما شود.

http(s)// دامنه سایت شما /site map.xml

محتوای این فایل باید با تغییرات وب سایت شما تغییر کند تا موتورهای جستجو، بخصوص گوگل از تغییرات در وب سایت شما مطلع شوند و نسبت به ایندکس کردن آن اقدام کنند. این فایل جهت افزایش سرعت موتور های جستجو از تغییرات سایت شما بسیار مهم و حیاتی است. بدون نقشه سایت باید منتظر خزنده موتور های جستجو باشیم تا به ترتیب نوبت به وب سایت ما برسد و صفحات جدید ما را ایندکس کنند که قطعا فرآیندی زمان بر است و ممکن است برای ایندکس صفحات جدیدمان حتی ماه ها صبر کنیم. با وجود نقشه سایت حداکثر 24 ساعته از وجود صفحه جدید مطلع شده و آن را در صف ایندکس خود قرار می دهد که با این روش حداکثر چند روزه صفحه شما ایندکس می شود.

طراحی سایت باید به گونه ای انجام شود که مدیر سایت نیاز به دستکاری دستی این فایل نداشته باشد و با ایجاد صفخه جدید نقشه سایت بروز رسانی گردد. اگر این ساختار در وب سایت شما موجود نباشد، مدیر سایت مجبور به بروز رسانی دستی این فایل خواهد بود که مشکلات خاصی برای انجام این کار وجود دارد. با توجه به اینکه نقشه سایت توسط ربات موتورهای جستجو خوانده می شود، وجود کوچکترین خطا در فایل باعث می شود که فرآیند خواندن نقشه دچار مشکل شود و کل فرآیند از کار بیوفتد. بنابراین داشتن سیستم مدیریت محتوا که امکان تولید و بروز رسانی خودکار نقشه سایت را داشته باشد، بسیار مهم است و می تواند در راندمان وب سایت موثر باشد.

منبع :