search
حلقه سفید

هاست و دامین چیست

اشتراک گذاری در :
انتشار : 1400/10/14
هاست و دامین چیست

طراحی سایت ابتدا با یک دامین آغاز می شود. دامین نامی است که شما برای سایت خود انتخاب می کنید تا با استفاده از آن کاربران شما بتوانند به وب سایت شما دسترسی داشته باشند. این نام در بسیاری از موارد بسیار مهم است. اینکه شما می خواهید یک کسب و کار آنلاین داشته باشید یا یک وب سایت معرفی کسب و کار ،میزان حساسیت به نام دامنه، تفاوت زیادی خواهد داشت. نام دامنه در کسب و کارهای آنلاین که مسائل برندینگ در آن بسیار مهم است ، نقش کلیدی و حیاتی ایفا می کند.

کاراکترهای نام دامنه :

کاراکتر ها در نام دامنه بسیار مهم است و باید به این موارد دقت کرد که نوشتن نام فارسی با استفاده از کاراکترهای انگلیسی (فینگلیش) در برخی از حروف که معادل آنها در انگلیسی وجود ندارد، در بسیاری از مواقع باعث ایجاد مشکلات زیادی می گردد. حروفی مانند ق، گ،چ و...را در زبان انگلیسی به چندین شکل می توان نوشت و این خود در بسیاری از موارد،کاربر را دچار مشکل می کند. اینکه هجای دامنه شما به گونه ای باشد که کاربران با شنیدن آن بتوانند آن را صحیح تایپ کنند، باعث می گردد تا حس کنند با گروهی مواجه اند که به صورت فکر شده و حساب شده کسب و کار خود را مدیریت می کنند و تمامی تلاش خود را برای راحتی کاربران خود انجام می دهند. اگر شما کسب و کار آنلاین دارید و برند سازی برای شما بسیار مهم است، حتما دامنه شما باید با برند یکسان باشد تا افرادی که تازه با برند شما آشنا شده اند بتوانند وب سایت شما را سریع یافته و به خدمات شما دسترسی داشته باشند

نوع دامنه :

امروزه دامنه های مختلفی برای طراحی سایت استفاده می شوند. معروف ترین آنها com، ir، net، org است. سوالی که برای بسیاری مطرح است این است که چه پسوندی را برای دامنه خود انتخاب کنند؟ برای پاسخ به این سوال باید موضوعات مختلفی را در نظر گرفت. ولی برای کسب و کارهای داخل ایران بهتر است دامنه ای انتخاب شود که com و ir آن هردو در دسترس باشد و کاربران با هردو دامنه بتوانند به شما دسترسی داشته باشند. البته دامنه ای که com آن متعلق به شرکت خارجی است را می توان فقط از ir استفاده کرد به شرطی که مطمئن باشید در آینده کسب و کار شما به خارج از کشور توسعه پیدا نخواهد کرد و نیاز به تبلیغات در گوگل پیدا نخواهید کرد.

هاست چیستطراحی سایت نیازمند یک فضا برای قرار دادن فایل ها و تصاویر، پایگاه داده و سایر اطلاعات مربوط به سایت است. این فضا دارای گزینه ها و ویژگی های متعددی است. شرکت های متعددی اقدام به ارائه هاست برای میزبانی سایت های مختلف کرده اند و انتخاب اینکه کدام هاستینگ مناسب است دارای اهمیت زیادی است. برای انتخاب هاستینگ مناسب باید چندین جنبه را در نظر داشت.

فضا و منابع

هاست ها فضا های مختلفی را در اختیار کاربران قرار می دهند تا بعد از طراحی سایت بتوانند از منابع و امکانات آن بهره ببرند. این فضاها به سه دسته تقسیم می شوند.

هاست

هاست فضایی است که بصورت اشتراکی بین چندین سایت قرار می گیرد و منابع و سرور بین آنها تقسیم می شود. این فضاها دارای امنیت پایین تری نسبت به سایر موارد است و منابع محدودی در اختیار کاربران قرار می گیرد و با توجه به اینکه فضا و منابع در این ساختار بین چندین سایت مشترک است، احتمال دسترسی به اطلاعات از طریق سایت های همسایه وجود دارد. این گونه فضاهای هاست برای وب سایت هایی که اطلاعات محرمانه ندارند و صرفا برای معرفی و ارلئه محصولات استفاده می شوند بسیار مناسب است.

VPS

وی پی اس یا همان سرور مجازی اختصاصی، فضاهایی هستند که بصورت سرور در اختیار کاربران قرار می گیرند و شما مستقیما به سیستم عامل دسترسی دارید. فقط وب سایت های شما در آن قرار دارد و دارای منابع سروری مشترکی است ولی قسمتی از منابع سرور کاملا در اختیار شماست و سایر VPS ها اجازه دسترسی به آن را ندارند. این فضاها دارای تعرفه بیشتری نسبت به هاست هستند و برای کسب و کارهای آنلاین کوچک و متوسط مناسب هستند.طراحی سایت یا پایگاه داده این گونه کسب و کارها به گونه ای است که نیازمند منابع بیشتر سرور و انتیت بالایی هستند.

سرور اختصاصی

در این ساختار شما دارای یک سرور فیزیکی اختصاصی هستید و می توانید از تمامی منابع آن به هر شکلی دوست دارید استفاده کنید. سرور اختصاصی برای کسب و کارهای آنلاین بزرگ مناسب است و بار مالی زیادی را به شما تحکیل می کند.

منبع :