search
حلقه سفید

چگونه از کار طراحی وب سایت خود در اینترنت محافظت کنیم

اشتراک گذاری در :
انتشار : 1401/05/04
چگونه از کار طراحی وب سایت خود در اینترنت محافظت کنیم

آیا نگران این هستید که مردم طرح های طراحی وب سایت شما را پس از انتشار در طراحی وب سایت به سرقت ببرند؟

طراحان طراحی وب سایت با وضعیت «گرفتن 22» مواجه هستند. برای جذب مشتریان جدید، آنها باید کارهای خود را به نمایش بگذارند و در اینترنت به نمایش بگذارند. با این حال، با انجام این کار، آنها در برابر دزدی آسیب پذیرتر می شوند. این امکان وجود دارد که مردم اثر خود را بگیرند و دوباره آن را منتشر کنند یا از آن برای منافع خود استفاده کنند بدون اینکه به نویسنده طراحی وب سایت نسبت داده شود، واقعیتی تلخ است.

برای کاربران طراحی وب سایت اینترنت بسیار آسان است که روی یک تصویر گرافیکی طراحی وب سایت کلیک کرده و ذخیره کنند و آن را در وبلاگ یا طراحی وب سایت قرار دهند بدون اینکه سازنده حتی از وقوع آن مطلع باشد.

الهام بخشی در مقابل دزدی

آیا تا به حال به شما گفته شده است که کارتان باعث "الهام بخشی" کسی شده است، وقتی می دانید که او آن را دزدیده است؟

مرز باریکی بین الهام گرفتن و دزدی وجود دارد. از یک طرف، طراحی وب سایت شما می تواند کسی را برای ایجاد یک قطعه کاملا منحصر به فرد الهام بخشد. با این حال، در موارد دیگر، یک طراحی وب سایت همکار ممکن است عناصر طراحی وب سایت شما را قرض بگیرد و آن را به یک گرافیک طراحی وب سایت متفاوت «تغییر دهد». مجرم ممکن است الهام را دلیل اصلی ذکر کند و از تفاوت آن با اصل دفاع کند. صرف نظر از اینکه شخص چه می گوید، شما حقیقت را خواهید دانست.

این یک اتفاق رایج در مورد طراحان طراحی وب سایتی است که مهارت کافی برای تکمیل یک کار را ندارند. آنها عناصر را از طرح های طراحی وب سایت موجود می کشند به این امید که مشتری متوجه نشود.

با وجود حفره های زیاد، پیگیری طرح های طراحی وب سایت خود و محافظت از آنها دشوار است.

نیت خوب

بسیاری از افرادی که تصاویر گرافیکی طراحی وب سایت را دوباره ارسال می کنند، از ماهیت غیرقانونی اقدامات خود آگاه نیستند. مردم فکر می کنند که اینترنت و تصاویر آن برای هر کسی که آنها را بخواهد در دسترس است.

من شاهد بوده ام که بسیاری از افرادی که وبلاگ یا طراحی وب سایت های با کارایی بالا را اجرا می کنند، از یک جستجوی تصادفی در گوگل تصاویری را می گیرند و در طراحی وب سایت های خود استفاده می کنند. بسیاری حتی نمی دانستند که این یک موضوع قانونی است.

در موارد دیگر، افراد طرح ‌های طراحی وب سایتی را «دزدیده‌ اند» که هیچ گونه اطلاعات حق چاپ در آن ذکر نشده است. آنها متوجه نمی شوند که یک تصویر پس از انتشار یک ماده دارای حق چاپ است، صرف نظر از عدم وجود اظهارات پیرامون آن.

مشکل

به عنوان یک طراح طراحی وب سایت /گرافیک، دیدن انتشار آثار خود بدون اینکه بدنامی از آن دریافت کنید، می تواند ناامید کننده و خسته کننده باشد. این تصاویر و طرح ها نوزادان شما هستند و شایسته احترام و انتساب مناسب هستند، ناگفته نماند که سرقت آنها نقض مستقیم قانون کپی رایت است.

وقتی متوجه می شوید شخصی کار شما را می دزدد، چه می کنید؟

مبارزه با مشکلات کپی رایت طراحی وب سایت می تواند به یک آشفتگی بزرگ تبدیل شود. خوشبختانه، ارتباط ساده می تواند یک نبرد بالقوه را خنثی کند، به خصوص اگر مجرم از قوانین کپی رایت بی اطلاع باشد. با این حال، در سایر موارد جدی تر، طراحان طراحی وب سایت به دلیل کمبود پول و منابع برای مبارزه، به سادگی دست از کار می کشند.

از کار خود محافظت کنید

آیا تیمی از کارشناسان حقوقی آماده برای پیگرد قانونی افرادی که کار شما را می دزدند دارید؟ مگر اینکه بودجه Amazon.com را داشته باشید، این یک سناریوی محتمل نیست. اکثر طراحان طراحی وب سایت آزاد هزاران دلار برای خرج کردن برای کمک حقوقی در صورت سرقت محتوای طراحی وب سایت آنها ندارند، بنابراین آنها باید راه هایی برای محافظت از کار خود و جلوگیری از سوء استفاده از آن ابداع کنند.

اقدامات زیادی وجود دارد که می توانید برای محافظت از کار خود به صورت آنلاین انجام دهید. در حالی که همه 100٪ موفق نخواهند شد، اما قطعاً ترازو را به نفع شما خم می کنند.

سلب مسئولیت حق نسخه برداری – در نظر بگیرید که یک اعلامیه در مورد حق چاپ یا "کلیه حقوق محفوظ است" در طراحی وب سایت خود ارسال کنید تا بازدیدکنندگان طراحی وب سایت بتوانند آن را همراه با بیانیه ای که ماهیت غیرقانونی سرقت اثر شما را توصیف می کند مشاهده کنند. ممکن است هر عاملی را متوقف نکند، اما به کسانی که از قوانین کپی رایت اطلاعی ندارند در مورد سرقت محتوا طراحی وب سایت اطلاع می دهد و همچنین دیگران را می ترساند که تسلیم شوند. این شبیه به نصب یک علامت هشدار در جلوی خانه شما برای جلوگیری از ورود دزدان است. حتی اگر یک سیستم هشدار واقعی ندارید، فکر احتمالی گرفتار شدن برای جلوگیری از آنها کافی است.

واترمارک – واترمارک ها یک بازدارنده خوب هستند و می توانند از سرقت تصاویر شما توسط افراد جلوگیری کنند. طراحان طراحی وب سایت معمولاً دوست ندارند ظاهر طرح های خود را با واترمارک تغییر دهند، اما بسیاری احساس می کنند که آنها بهترین عامل بازدارنده برای سرقت هستند. برخی به امضای کوچک و لوگوی طراحی وب سایت در پایین طرح طراحی وب سایت نیز متوسل می شوند.

Copyscape – از Copyscape برای جستجوی محتوای تکراری آنلاین طراحی وب سایت استفاده کنید. من به طور مرتب از این سرویس برای ارزیابی منحصر به فرد بودن محتوای طراحی وب سایت نویسندگانم و همچنین بررسی تکراری بودن محتوای شخصی طراحی وب سایت خود استفاده می کنم.

با صدور مجوز طراحی وب سایت مسئولیت را بر عهده بگیرید

هنگامی که کار خلاقانه خود را به صورت آنلاین پست می کنید، قوانین کپی رایت به جلوگیری از کپی برداری از اثر شما و کنترل توزیع آن کمک می کند.

اگر شخصی طرح طراحی وب سایت شما را بدزدد و از آن برای تبلیغ استفاده کند، نقض مستقیم قانون کپی رایت است. این اقدام همچنین در صورتی که فرد اثر دارای حق چاپ را برای ایجاد مشتق بدون اجازه شما ترکیب کند، مورد سوال است.

حتی اگر این اقدامات خلاف قانون است، مردم به دزدی ادامه می ‌دهند، و افراد حرفه ‌ای خلاق هر زمان که مشکوک به بازی‌ های ناشایست باشند، دویدن به دنبال دزدان را مایه مالیات می‌دانند. بنابراین، به جای پنهان کردن طرح‌ های خلاقانه طراحی وب سایت ‌شان، این مشکل را با اجازه دادن به عموم مردم برای استفاده از آثارشان تحت شرایطی که خودشان بیان می‌کنند، حل می‌کنند. این همان چیزی است که ما از آن به عنوان مجوز طراحی وب سایت یاد می کنیم.

طراحی وب سایت صدور مجوز طراحی وب سایت همچنین از نقض حق نسخه برداری جلوگیری می کند و سارقان را برای سرقت تصاویر دیگری که توسط مجوز طراحی وب سایت محافظت نمی شوند، می فرستد.

به عنوان دارنده حق چاپ، می توانید استفاده از کار طراحی وب سایت خود را کنترل کنید. مجوزهای طراحی وب سایت خاص استفاده گسترده را تا زمانی که شخص نویسنده را اعتبار می دهد اجازه می دهد. مجوزهای طراحی وب سایت دیگر کنترل های شدیدتری بر روی کپی و آثار مشتق شده اعمال می کنند.

Creative Commons یکی از محبوب ترین مجوزهای طراحی وب سایت منبع باز برای متخصصان خلاق است. این سه لایه مجوز طراحی وب سایت ارائه می دهد که هر کسی که از اینترنت استفاده می کند می تواند آن را درک کند.

هنگامی که از مجوز طراحی وب سایت ها برای محافظت از کار خود استفاده می کنید، همچنان مالک تمام حقوق چاپی هستید، اما به افراد اجازه می دهید از کار شما همانطور که شما قابل قبول می دانید استفاده کنند.

مجوزها طراحی وب سایت

1. اسناد طراحی وب سایت

انتساب ملایم ترین مجوز طراحی وب سایت ها است. این به دیگران اجازه می دهد تا زمانی که به شما اعتبار می دهند از کار شما استفاده و توزیع کنند و مشتقات ایجاد کنند.

2. اسناد غیر تجاری طراحی وب سایت

تحت این مجوز طراحی وب سایت ، افراد می توانند از آثار شما استفاده کرده و آن را تغییر دهند و آن را فقط برای استفاده غیرتجاری طراحی وب سایت کپی کنند به شرطی که به شما اعتبار بدهند.

3. Attribution-ShareAlike

طراحی وب سایت افرادی که از کار شما برای مقاصد تجاری استفاده یا اصلاح می کنند باید به شما اعتبار دهند و همه مشتقات دارای مجوز یکسان هستند. ویکی پدیا از این مجوز طراحی وب سایت استفاده می کند.

4. Attribution-NoDerivs

وقتی مجوز طراحی وب سایت «بدون مشتقات» را انتخاب می ‌کنید، به افراد اجازه می ‌دهید تا کار شما را تا زمانی که آن را تغییر ندهند یا به هیچ‌ وجه اصلاح نکنند، دوباره توزیع کنند. گرافیک یا طراحی وب سایت و تصاویر باید بدون تغییر باقی بمانند و ناشر باید به شما اعتبار بدهد.

5. Attribution-NonCommercial-ShareAlike

این مجوز طراحی وب سایت مشابه Attribution-ShareAlike است. با این حال؛ استفاده از کار شما برای مقاصد تجاری طراحی وب سایت را ممنوع می کند.

6. Attribution-NonCommercial-NoDerivs

برای آن دسته از طراحان طراحی وب سایت که به دنبال محدودترین مجوز طراحی وب سایت هستند، این یکی برای شما ایده آل است. استفاده از کار شما برای مقاصد تجاری را ممنوع می کند. اگر افراد به شما اعتبار بدهند، می توانند تصاویر شما را دانلود و به اشتراک بگذارند، اما نمی توانند آنها را تغییر دهند.

تصمیم صدور مجوز طراحی وب سایت

قبل از اینکه تصمیم بگیرید از کدام مجوز طراحی وب سایت استفاده کنید، باید به دو سوال پاسخ دهید…

1. آیا می خواهید به مردم اجازه دهید از کار شما برای مقاصد تجاری طراحی وب سایت استفاده کنند؟

تعاریف تجاری در مقابل غیر تجاری هنوز تا حدودی گیج کننده است. اصطلاح فنی "تجاری" شامل استفاده از تصاویر به منظور فروش یا کسب سود است. غیر تجاری به استفاده از تصاویر برای استفاده شخصی و نه کسب سود اشاره دارد.

این تعریف زمانی مبهم می شود که یک ناشر بخواهد از تصویری برای وبلاگ یا طراحی وب سایت خود استفاده کند که شامل تبلیغات است. آیا از تصویر برای جلب درآمد استفاده می شود؟ برخی می گویند "بله" زیرا بخشی از وبلاگ است و وبلاگ یا طراحی وب سایت حاوی تبلیغاتی است که به استفاده تجاری مربوط می شود. دیگران استدلال می کنند که تصویر مستقیماً در هیچ فعالیت انتفاعی دخیل نیست و بنابراین، استفاده غیرتجاری است. هیئت منصفه هنوز در این مورد حاضر نیست و Creative Commons به طور فعال در حال انجام نظرسنجی در مورد این موضوع برای تعریف بیشتر اصطلاحات است.

اگر نمی خواهید تصاویر شما توسط شرکت هایی که به دنبال کسب سود از آنها هستند استفاده شود، به مجوزهای غیرتجاری پایبند باشید.

2. آیا می خواهید به مردم اجازه ایجاد آثار مشتق را بدهید؟

قانون حق نشر ایالات متحده «کار مشتق شده» را اینگونه تعریف می کند:

«اثر مشتق شده» اثری است که بر اساس یک یا چند اثر از قبل موجود، مانند ترجمه، تنظیم موسیقی، نمایشنامه‌ سازی، داستان ‌سازی، نسخه سینمایی، ضبط صدا، بازتولید هنری، تلخیص، تراکم یا هر شکل دیگری که در آن اثری وجود داشته باشد، ساخته شده است. ممکن است تغییر شکل داده، تغییر شکل داده یا تطبیق داده شود. اثری متشکل از ویرایش‌های ویرایشی، حاشیه‌ نویسی‌ها، توضیح ‌ها یا سایر اصلاحات که در مجموع نشان‌ دهنده یک اثر اصیل نویسندگی است، «اثری مشتق» است.

اثر مشتق قطعه ای است که از اصل خلق شده است. اگر می خواهید گرافیک طراحی وب سایت اصلی خود را حفظ کنید و تصویر را بدون تغییر در حین کپی نگه دارید، مجوز طراحی وب سایت های NoDerivs را انتخاب کنید.

Creative Commons این انتخاب کننده مجوز طراحی وب سایت مفید را دارد که همچنین کدی را برای قرار دادن در طراحی وب سایت به شما ارائه می دهد. در اینجا نکاتی وجود دارد که باید قبل از صدور مجوز طراحی وب سایت کار خود بدانید.

در زیر برخی منابع دیگر وجود دارد که در مورد قوانین کپی رایت توضیح بیشتری می دهند:

دفتر کپی رایت ایالات متحده

سرقت طراحی وب سایت – منبع مدیر طراحی وب سایت

حق نشر توضیح داده شده: من می توانم آن را کپی کنم، درست است؟

آیا تا به حال کسی گرافیک یا طراحی وب سایت شما را دزدیده است؟ آیا از مجوزها طراحی وب سایت برای محافظت از کار خود استفاده می کنید؟

سلب مسئولیت: من یک وکیل نیستم و توصیه های این مقاله فقط برای اهداف اطلاعاتی است و نباید به عنوان مشاوره حقوقی حرفه ای تلقی شود. اگر در مورد قوانین کپی رایت سؤالی دارید، لطفاً با یک وکیل آگاه در موضوع و قوانین خاص ایالت یا کشور خود صحبت کنید.