search
حلقه سفید

چگونه طراحی وب سایت خود را در دسترس قرار دهیم

اشتراک گذاری در :
انتشار : 1401/07/09
چگونه طراحی وب سایت خود را در دسترس قرار دهیم

درک و استفاده صحیح از قابلیت دسترسی asp.net برای قابلیت استفاده طراحی وب سایت شما حیاتی است. اگر در این موضوع تازه کار هستید، دسترسی دقیقاً همان چیزی است که به نظر می رسد: درجه ای که هر کسی می تواند به چیزی دسترسی داشته باشد و به طور کامل از آن استفاده کند.

«دسترس ‌پذیری تمرینی است که می ‌توانید طراحی وب سایت ‌هایتان را تا حد امکان برای افراد بیشتری قابل استفاده کنید. ما به طور سنتی فکر می‌کنیم که این موضوع در مورد افراد دارای معلولیت است، اما عمل در دسترس‌ کردن طراحی وب سایت ‌ها به گروه‌ های دیگری مانند کسانی که از دستگاه‌های تلفن همراه استفاده می‌ کنند یا آنهایی که اتصال شبکه کندی دارند نیز سود می‌ رساند.»

هرچه طراحی وب سایت شما در دسترس تر باشد، افراد بیشتری می توانند از آن استفاده کنند. هنگامی که یک طراحی وب سایت کمتر در دسترس است، یا زمانی که دسترسی در اولویت قرار نمی گیرد، بخشی از مخاطبان شما از دریافت تمام اطلاعاتی که طراحی وب سایت شما ارائه می دهد منع می شوند یا به طور کامل منع می شوند.

در این پست، در مورد اینکه چرا دسترسی مهم است، به چه معناست، میزان دسترسی به asp.net در حال حاضر، چگونه سازندگان طراحی وب سایت می‌توانند طراحی وب سایت ‌ها را در دسترس قرار دهند و چگونه دسترسی یک طراحی وب سایت را آزمایش کنند، بحث خواهیم کرد.

فهرست مطالب

- دسترسی به طراحی وب سایت به چه معناست

- دستورالعمل های دسترسی به محتوای طراحی وب سایت

- چگونه طراحی وب سایت asp.net خارج از جعبه قابل دسترسی است

- چگونه یک طراحی وب سایت asp.net در دسترس بسازیم

- نحوه تست دسترسی به طراحی وب سایت

دسترسی به طراحی وب سایت به چه معناست

دسترسی به طراحی وب سایت به این معنی است که یک طراحی وب سایت به گونه ای طراحی و توسعه یافته است که همه افراد بتوانند از آن استفاده کنند. این شامل نحوه درک، پیمایش، تعامل و مشارکت آنها در طراحی وب سایت می شود.

یک راه خوب برای تعریف و درک کامل دسترسی به طراحی وب سایت ، از بین بردن برخی از افسانه های آن است.

هرچه طراحی وب سایت شما در دسترس تر باشد، افراد بیشتری می توانند از آن استفاده کنند. ساده است. در این راهنما بیشتر بیاموزید.

افسانه اول: فقط برای نابینایان است

یک طراحی وب سایت کاملاً در دسترس باید برای افراد دارای ناتوانی های شنوایی، شناختی، عصبی، جسمی، گفتاری و بینایی قابل استفاده باشد. افراد دارای معلولیت کانون اصلی تلاش‌ های دسترسی هستند. با این حال، آنها تنها افرادی نیستند که از یک طراحی وب سایت در دسترس بهره می برند.

دسترسی به طراحی وب سایت ، تجربه کاربر را برای همه انواع افراد و موقعیت‌های زیر بهبود می ‌بخشد:

- شخصی که از دستگاه های تلفن همراه با صفحه نمایش کوچکتر و حالت های ورودی متفاوت استفاده می کند.

- افرادی که به دلیل افزایش سن، توانایی، بینایی یا تحرک محدودی دارند.

- کسی که مشکلی موقتی مثل دست زخمی دارد.

- شخصی که از طراحی وب سایت در منطقه ای با نور استفاده می کند که ممکن است کنتراست صفحه نمایش او را تغییر دهد.

- شخصی که با اتصال اینترنت یا پهنای باند محدود به طراحی وب سایت دسترسی دارد.

افسانه دوم: این یک مد یا روند است

به احتمال زیاد در سال های اخیر بیشتر و بیشتر در مورد دسترسی به طراحی وب سایت شنیده اید. همانطور که طراحی وب سایت در حال رشد است و افراد بیشتری به آن تکیه می کنند، دسترسی به طراحی وب سایت به یک مسئله فوری تبدیل می شود. اما این فقط یک مد نیست.

"دسترسی دیجیتالی یک حق مدنی و یک حق انسانی افراد معلول در سراسر جهان است."

لینی فینگولد، وکیل حقوق معلولیت و نویسنده

با گذشت زمان و فراگیرتر شدن استفاده از طراحی وب سایت ، نیاز به دسترسی گسترده به طراحی وب سایت نیز افزایش می یابد. زمانی که یک طراحی وب سایت طبق دستورالعمل‌های WCAG کاملاً در دسترس نباشد، افراد می‌توانند علیه توسعه ‌دهنده یا مالک طراحی وب سایت اقدام قانونی کنند.

فقط نگاهی به تعداد پرونده های حقوقی در مورد دسترسی به طراحی وب سایت می اندازیم تا بفهمیم مردم چقدر این موضوع را جدی می گیرند. تعداد پرونده های قضایی از سال 2017 تا 2018 تقریباً سه برابر شده است. از آن زمان، این تعداد به طور متوسط 2345 شکایت در سال بوده است. حتی در طول همه‌ گیری COVID-19 در سراسر سال 2020، تعداد دعوای دسترسی به طراحی وب سایت ADA Title III در دادگاه فدرال نسبت به سال قبل به 12 درصد افزایش یافت.

دسترسی به طراحی وب سایت اینجا برای ماندن است. همانطور که ما نرم ‌افزار و طراحی وب سایت ‌ها را توسعه می ‌دهیم، باید دسترسی به طراحی وب سایت را در فرآیندهای پیشروی خود بگنجانیم. این امر نه تنها به این دلیل ضروری است که هیچ کس دوست ندارد شکایت شود، بلکه به این دلیل است که اینترنت باید نیازهای همه افراد را برآورده کند، صرف نظر از اینکه این نیازها چیست.

افسانه سوم: شما می توانید دسترسی را کاملاً خودکار کنید

هنگامی که متوجه شدید که چرا دسترسی مهم است - و اینکه اولویت بندی نکردن آن می تواند عواقبی داشته باشد - ممکن است عجله کنید تا مطمئن شوید که طراحی وب سایت شما مطابق با WCAG است.

یکی از رایج ‌ترین افسانه‌ ها در مورد دسترسی به طراحی وب سایت این است که می ‌توانید یک افزونه ساده را دانلود کنید یا نرم ‌افزاری را نصب کنید که با فشار دادن انگشتان شما، طراحی وب سایت شما را کاملاً در دسترس قرار می‌دهد. این به سادگی غیرممکن است.

طبق a11yproject.com، مسائل دسترسی یا عینی یا ذهنی هستند. مسائل عینی را می توان با کد شناسایی کرد و موضوعات ذهنی نیاز به قضاوت انسانی دارند. کد هرگز نمی تواند به طور دقیق مسائلی را که در دسته دوم قرار می گیرند حل کند، و تلاش برای انجام این کار اغلب باعث آسیب بیشتر از سود در فرآیند می شود.

«راه‌ حل‌های همپوشانی، راه‌ حل‌های نرم‌ افزاری خودکار هستند، که همانطور که می ‌دانیم، در وهله اول فقط می‌توانند 30 درصد از مشکلات WCAG را شناسایی کنند. این به این دلیل است که WCAG ظریف و تفسیری است. ماشین‌ها در این کار خوب نیستند.» (منبع)

به یاد داشته باشید که دسترسی به اجتناب از ریسک نیست، بلکه ارائه تجربیات بهینه برای همه کاربران طراحی وب سایت است.

دستورالعمل های دسترسی به محتوای طراحی وب سایت

Web Accessibility Initiative مجموعه‌ای از دستورالعمل‌های دسترسی به محتوای طراحی وب سایت (WCAG) را ایجاد کرده است که می ‌تواند به شما کمک کند تا اطمینان حاصل کنید که طراحی وب سایت شما سازگار و کاملاً در دسترس است. اگر شما یک طراحی وب سایت طراحی، توسعه یا پشتیبانی می کنید، باید با این دستورالعمل ها بسیار آشنا باشید.

دسترس ‌پذیری فقط برای توسعه ‌دهندگان طراحی وب سایت تمرکز نمی‌ کند، بلکه طراحان، بازاریابان، نویسندگان محتوا، مدیران پروژه طراحی وب سایت و موارد دیگر را نیز مورد توجه قرار می‌دهد. دسترسی باید در تمام مراحل ساخت طراحی وب سایت از برنامه ریزی تا راه اندازی اولویت باشد. همچنین باید به طور مداوم دسترسی به یک طراحی وب سایت را پس از راه اندازی آن بهبود بخشید.

چگونه asp.net خارج از جعبه قابل دسترسی است

این یکی از سؤالات بزرگی است که بسیاری از مردم هنگام در نظر گرفتن asp.net به عنوان یک گزینه طراحی وب سایت سازی می پرسند: چقدر در دسترس است و چقدر باید برای دسترسی به asp.net کار کرد؟ از آنجایی که پاسخ سیاه و سفیدی برای این موضوع وجود ندارد، بیایید به میزان دسترسی asp.net در حال حاضر نگاه کنیم.

جایی کهasp.net قابلیت دسترسی را به خوبی انجام می دهد

خبر خوب این است که با گذشت زمان، asp.net بیشتر و بیشتر در دسترس قرار گرفته است. هر نسخه گام‌ها و پیشرفت‌های کوچکی را با در نظر گرفتن قابلیت دسترسی انجام می‌دهد. همانطور که دسترسی به یک موضوع بزرگتر در ذهن افراد تبدیل می شود، افراد بیشتری می توانند آن را در اولویت قرار دهند.

علاوه بر این، بسیاری از افراد در جامعه asp.net در مورد این موضوعات پرشور و پرشور هستند. هر قالب پیش‌ فرض asp.net گام‌های بیشتری را برای دسترسی بیشتر برمی‌ دارد. توسعه دهندگان طراحی وب سایت همیشه ابزارهای کمکی جدیدی ارائه می دهند و راهنماها و مقالاتی درباره دسترسی asp.net می نویسند. در نتیجه، شما هرگز در سفر دسترسی asp.net خود تنها نخواهید بود.

اگر علاقه مند به یادگیری بیشتر در مورد asp.net و قابلیت دسترسی به طور مستقیم از اعضای انجمن هستید، از WordPress.tv دیدن کنید و این گفتگوها را در مورد دسترسی تماشا کنید.

جایی که asp.net علامت خود را از دست می دهد

علیرغم پیشرفت های اخیر، asp.net همیشه 100٪ خارج از جعبه در دسترس نیست. هر نسخه asp.net از نظر جایی که کوتاه می آید با انتقاداتی روبرو است. در اوایل سال 2019، WPCampus یک ممیزی گسترده از جدیدترین نسخه گوتنبرگ در آن زمان انجام داد. کار مانند این فوق العاده مهم است. از آن ممیزی، 116 موضوع مربوط به دسترسی بسته شده است.

انتشار با asp.net برای سازندگان طراحی وب سایت محتوای غیر فعال ممکن است دشوار باشد. از آنجایی که خودکار کردن تمام جنبه های طراحی و توسعه طراحی وب سایت قابل دسترسی غیرممکن است، هر کسی می تواند صفحات طراحی وب سایت غیرقابل دسترس با asp.net ایجاد کند.

بخش جلویی asp.net تقریباً در همان جایی است که سال‌ها بوده است: کاملاً قابل دسترسی است، اما کاملاً به توسعه ‌دهنده طراحی وب سایت ‌ای که طراحی وب سایت را می ‌سازد بستگی دارد. تم ضعیف یا پلاگین های غیر قابل دسترس همه تفاوت را ایجاد می کند. ادمین به پیشرفت خود ادامه داده است - راه سختی برای حرکت ویرایشگر گوتنبرگ به سمت دسترسی بهتر بوده است، اما پیشرفت در حال انجام است. با این حال، این یک نبرد دائمی برای جلوگیری از رگرسیون دسترسی با هر مؤلفه رابط جدید است. (منبع)

بنابراین این برای شما به عنوان یک توسعه دهنده طراحی وب سایت یا طراح asp.net چه معنایی دارد؟ وقتی با asp.net شروع می ‌کنید، سفر شما به یک طراحی وب سایت کاملاً در دسترس کمی کوتاه‌ تر است. با این حال، هنوز فاصله ای تا رسیدن به خط پایان باقی مانده است.

چگونه یک طراحی وب سایت asp.net در دسترس بسازیم

اکنون، بیایید به مراحلی بپردازیم که می توانید برای اطمینان از اینکه یک طراحی وب سایت asp.net برای همه کاربران طراحی وب سایت قابل دسترسی است، برداریم.

مهم نیست که چه باشد، هرگز دسترسی را به عنوان کاری که باید در پایان پروژه طراحی وب سایت انجام دهید، رها نکنید. این باید اولویتی باشد که از همان ابتدای فرآیند شما یکپارچه شده است. و پس از راه اندازی طراحی وب سایت باید یک هدف مستمر باشد.

هیچ چک لیست واحدی وجود ندارد که بتوان آن را دنبال یا خودکار کرد تا از دسترسی 100٪ اطمینان حاصل شود. بسیاری از کارها به پلاگین ها، موضوع و محتوای طراحی وب سایت شما بستگی دارد.

ایجاد یک طراحی وب سایت در دسترس مانند ساختن یک ساختمان امن است – مطمئناً دستورالعمل هایی وجود دارد، اما توجه فردی، نگهداری و بازسازی های متفکرانه برای اطمینان از رسیدن به هدف ضروری است.

بهترین شیوه های طراحی وب سایت قابل دسترس

بیایید با برخی از بهترین روش‌های طراحی وب سایت در دسترس برای طراحی وب سایت ‌های asp.net ، که بر اساس نوع آن‌ها تفکیک شده‌اند، شروع کنیم. این اطلاعات باید به عنوان پایه ای محکم برای آموزش دسترسی شما باشد.

تصاویر

تمام تصاویر موجود در طراحی وب سایت شما باید برای همه کاربران طراحی وب سایت قابل دسترسی باشد. با توجه به اینکه همه کاربران طراحی وب سایت نمی توانند تصاویر را ببینند، برخی ممکن است از فناوری کمکی برای درک عناصر بصری استفاده کنند و بنابراین طراحی وب سایت شما باید آماده کار با آن فناوری باشد.

متن جایگزین یا (alt) توضیحات نوشته شده ای است که به یک تصویر پیوست می کنید. خوانندگان صفحه این توضیحات را با صدای بلند برای هر مهمانی که ممکن است تصویر را نبیند می خوانند. متن جایگزین باید برای هر تصویری که اطلاعات مفیدی در صفحه طراحی وب سایت ارائه می دهد استفاده شود. این شامل همه چیز از عکس گرفته تا آیکون و اینفوگرافیک است.

تنها استثنا این است که یک تصویر صرفاً "تزیینی" در نظر گرفته شود. تصاویر پس ‌زمینه طراحی وب سایت ، تقسیم‌ کننده‌ ها یا تصاویری که متن ارائه ‌شده در خود صفحه را نشان می ‌دهند، لزوماً به متن جایگزین نیاز ندارند.

هنگام نوشتن متن جایگزین، به یاد داشته باشید که تصویر را همانطور که هست توصیف نکنید. درعوض، معنای تصویر را در متن صفحه طراحی وب سایت بیان کنید. در اینجا چند دستورالعمل خوب برای کمک به نوشتن متن جایگزین عالی وجود دارد:

کوتاه و ساده بهترین است.

صفحه‌ خوان‌ ها اعلام می ‌کنند که این یک تصویر است، بنابراین از گفتن «این تصویری از…» در متن جایگزین خودداری کنید.

اگر تصویر یک پیوند است، متن جایگزین باید توضیح دهد که اگر کاربر طراحی وب سایت آن تصویر را انتخاب کند چه اتفاقی خواهد افتاد.

متن جایگزین باید شامل هر متنی باشد که روی تصویر ظاهر می شود. استثنا زمانی است که همان متن نیز در نزدیکی تصویر ظاهر می شود، مانند یک شرح.افزودن متن جایگزین به تصاویر طراحی وب سایت asp.net شما آسان تر از آن چیزی است که فکر می کنید. می‌توانید این متن را در همان جایی که عنوان تصویر را اضافه می ‌کنید، اضافه کنید.

کتابخانه رسانه خود را باز کنید و تصویری را که می خواهید ویرایش کنید انتخاب کنید. صفحه طراحی وب سایت تنظیمات آن تصویر باز می شود. در قسمت متن جایگزین، متن جایگزین خود را اضافه کنید، سپس روی ذخیره کلیک کنید:

رنگ ها

هنگام طراحی وب سایت در دسترس، ارائه کنتراست رنگی کافی ضروری است. کنتراست رنگ ضعیف می‌تواند در موارد متعددی بر خوانایی طراحی وب سایت ‌های شما تأثیر بگذارد، مانند کاربران طراحی وب سایتی که بینایی ضعیفی دارند، کاربران طراحی وب سایت کوررنگ یا افرادی که از دستگاه‌های خاصی استفاده می‌کنند. تصاویر، متن و عناصری مانند دکمه ها همگی به کنتراست رنگی مناسب نیاز دارند.

کنتراست رنگ به این اشاره دارد که چگونه رنگ‌های روشن یا تیره در هنگام قرار گرفتن در مقابل یا بسیار نزدیک یکدیگر ظاهر می ‌شوند. برای مثال، متن سیاه روی پس ‌زمینه سفید کنتراست رنگی بسیار بالاتری دارد (21:1) نسبت به متن زرد روی پس ‌زمینه طراحی وب سایت سفید (1.08:1). WCAG 2.0 AA به حداقل نسبت 4.5:1 برای متن معمولی و 3:1 برای متن بزرگتر (پررنگ 18 پیکسل یا استاندارد 24 پیکسل و بزرگتر) نیاز دارد.

آن دقیقا به چه معناست؟ ساده ترین راه برای تعیین اینکه آیا رنگ های شما به خوبی با هم کار می کنند یا خیر، قرار دادن آنها در یک ابزار تست کنتراست، مانند WebAIM Contrast Checker است. هزاران ابزار رایگان جستجوگر آنلاین وجود دارد.

همانطور که بیشتر و بیشتر ترکیب رنگ ها را آزمایش می کنید، تنها با دید بهتر می توانید تشخیص دهید که چه ترکیب رنگی کار می کند و کدام یک کارساز نیست.

همچنین باید اطمینان حاصل کنید که از استفاده از رنگ به عنوان عامل اصلی متمایز کننده اجتناب کنید. به عنوان مثال، بسیاری از طراحی وب سایت ها دارای پیوندهایی هستند که رنگ متفاوتی با متن اطراف دارند. با این حال، اگر به دلایلی مشاهده رنگ برای کاربر طراحی وب سایت دشوار باشد، تشخیص یک کلمه پیوندی و یک کلمه غیرمرتبط برای او غیرممکن است. از رنگ برای تزیین یک پیوند استفاده کنید، اما یک زیر خط زیر متن اضافه کنید تا پیوند در دسترس باشد.

متن

بیشتر آنچه در طراحی وب سایت تجربه می کنیم متن است. ما از طراحی وب سایت ها برای خواندن مقالات، دستور العمل ها، داستان ها و موارد دیگر استفاده می کنیم. شما همین الان در حال خواندن این پست هستید! در نتیجه، متن باید برای همه خوانندگان بهینه شود - چه آنها با چشم یا گوش خود می خوانند.

دو راه اصلی برای بحث در مورد متن هنگام صحبت در مورد دسترسی وجود دارد: فونت ها و اندازه ها.

یک فونت در دسترس در اندازه های کوچک و بزرگ به راحتی قابل خواندن است. فونت طراحی وب سایت هایی مانند Tahoma، Calibri، Helvetica، Arial، Verdana، Times New Roman، Arvo، Museo Slab و Rockwell همگی گزینه های قابل دسترسی هستند. خوانندگان مبتلا به نارساخوانی ممکن است خواندن فونت های خاص، از جمله بسیاری از فونت طراحی وب سایت های سریف را دشوار بدانند. فونت‌های Sans-serif برای متن بدنه انتخاب مطمئن‌ تری هستند. بهتر است از فونت های نمایشگر خودداری کنید - مانند سبک های دست خط یا خط شکسته - مگر اینکه متن بزرگ، پراکنده و عمدتاً تزئینی باشد.

اندازه فونت طراحی وب سایت برای دسترسی بسیار مهم است. بیایید در مورد اندازه فونت در دسترس برخی از قوانین سرانگشتی را مورد بحث قرار دهیم.

فونت های پیش فرض باید حداقل 9pt یا 12px باشند. 12pt یا 16px توصیه می شود. طبق دستورالعمل WCAG، متن باید زمانی که تا 200 درصد زوم می شود، قابل خواندن باشد. استفاده از درصد یا em به جای پیکسل یا امتیاز برای تنظیم اندازه فونت طراحی وب سایت توصیه می شود. استفاده از وزن های مختلف فونت بسیار خوب است، اما مطمئن شوید که اگر متن شما از وزن سبک استفاده می کند، به اندازه کافی بزرگ باشد که قابل مشاهده باشد.

این پایان همه چیز نیست، بلکه نحوه طراحی وب سایت با در نظر گرفتن قابلیت دسترسی است. اما مهم است که بدانید از کجا شروع کنید. اگر می خواهید مطالعه عمیق تری در زمینه طراحی وب سایت برای دسترسی داشته باشید، این منابع را بررسی کنید:

-طراحی وب سایت W3C و برنامه های کاربردی

-مقدمه ای برای دسترسی به طراحی وب سایت برای طراحان

- طراحی وب سایت برای دسترسی آنقدرها هم سخت نیست

- 10نمونه از طراحی وب سیات قابل دسترس مطابق با ADA

دسترسی در طراحی وب سایت

بهترین شیوه های توسعه طراحی وب سایت در دسترس

هنگام ساخت یک طراحی وب سایت یا نرم افزار مکمل آن (مانند تم ها و پلاگین ها)، موارد مهمی وجود دارد که باید برای دسترسی به آن در نظر داشته باشید. برخی از این با طراحی وب سایت همپوشانی دارند، اما این بخش بعدی عمدتاً بر نحوه عملکرد طراحی وب سایت شما و نحوه تعامل کاربر طراحی وب سایت شما با آن تمرکز دارد.

عناصر تعاملی طراحی وب سایت

کاربران طراحی وب سایت باید بتوانند با سهولت نسبی با طراحی وب سایت شما تعامل داشته باشند و از آن استفاده کنند، مهم نیست که چه باشد. این فقط شامل لذت بردن از تصاویر و خواندن متن نیست، بلکه تعامل با منوها، فرم ‌ها، دکمه ‌ها و ویدیوها را شامل می‌شود.

هنگام ساخت طراحی وب سایت خود، مطمئن شوید که تمام عناصر تعاملی را می توان به راحتی شناسایی کرد. همه منوهای ناوبری - از سرصفحه تا پاورقی - باید با کنترل های صفحه کلید طراحی وب سایت قابل استفاده باشند. ظاهر پیوندها و دکمه‌ ها روی شناور، فوکوس و کلیک باید تغییر کند.

پیمایش در صفحات طراحی وب سایت شما باید ثابت و واضح باشد. نحوه نامگذاری، سبک و موقعیت پیوندهای ناوبری شما بسیار مهم است. خرده نان متفکرانه و عناوین واضح به کاربران طراحی وب سایت این امکان را می دهد که با اطمینان با محتوای طراحی وب سایت شما ارتباط برقرار کنند.

به احتمال زیاد، شما یک یا دو فرم در طراحی وب سایت خود دارید. شاید تعجب کنید که بفهمید چند فرم غیرقابل دسترسی هستند. عناصر فرم شما باید شامل برچسب‌ های مرتبط، در سمت چپ یا بالای فیلد باشد. (چک باکس ها و جعبه های رادیویی می توانند در سمت راست قرار گیرند.) باید برای کاربران طراحی وب سایت کاملاً واضح باشد که هر فیلد فرم برای چیست.

برای طراحی وب سایت asp.net خود به هاستینگ سریع، قابل اعتماد و کاملاً ایمن نیاز دارید؟ webever.ir همه اینها و پشتیبانی 24 ساعته در سطح جهانی را از کارشناسان asp.net ارائه می دهد. برنامه های ما را بررسی کنید.

اگر محتوایی در طراحی وب سایت خود دارید که به طور خودکار پخش می شود، مانند GIF، نوار لغزنده، چرخ فلک، ویدیو یا موسیقی، باید کنترل های قابل مشاهده ای وجود داشته باشد که به کاربر اجازه می دهد انیمیشن یا صدا را متوقف کند. بهتر است گزینه هایی برای توقف، توقف یا پنهان کردن کامل عنصر ارائه دهید.

اگر توسعه‌ دهنده طراحی وب سایت ‌ای هستید که می‌خواهید در توسعه طراحی وب سایت برای دسترسی به طراحی وب سایت عمیق باشید، این نکات را مستقیماً از W3C بررسی کنید.

قالب های طراحی وب سایت asp.net

اگر یک سازنده طراحی وب سایت DIY هستید، می ‌توانید با انتخاب یک موضوع در دسترس، کارهای زیادی را که در این پست مورد بحث قرار می ‌دهد انجام دهید. برای توسعه دهندگان طراحی وب سایت مهم است که بفهمند چه چیزی یک موضوع را در دسترس قرار می دهد تا آن را در پروژه های طراحی وب سایت خود اولویت بندی کنند.

قالب های طراحی وب سایت asp.net نحوه ظاهر طراحی وب سایت شما را کنترل می کنند. بسیاری از تم ها با طرح های رنگی و خانواده فونت ها از پیش بسته بندی شده اند. ضروری است مطمئن شوید که آن رنگ ها و فونت طراحی وب سایت ها الزامات ذکر شده در بالا را برآورده می کنند. بسیاری از تم ها خود را به عنوان "کاملا در دسترس" معرفی می کنند، اما این همیشه درست نیست. برای تعیین اینکه آیا یک موضوع در دسترس است یا خیر از آزمایش خود استفاده کنید.

تیم دسترسی در WordPress.com لیستی از 92 تم رایگان در مخزن asp.net آماده کرده است که می توانید از همین الان شروع به استفاده از آنها کنید.

هنگام ساخت یک تم طراحی وب سایت در دسترس، مطمئن شوید که از همان ابتدا با الزامات WCAG آشنا هستید. زمینه های مشترکی که در طول توسعه طراحی وب سایت باید به آنها توجه شود عبارتند از:

-کنتراست رنگ کافی در پالت های رنگی طراحی وب سایت از پیش تعیین شده

-امکان پیمایش آسان طراحی وب سایت با صفحه کلید

-استفاده از نقش‌های ARIA مناسب و/یا نشانه‌های HTML برای اطمینان از تجربه‌ای آماده برای صفحه ‌خوان

-نشانه گذاری معنایی HTML مناسب

-اجتناب از تکرار شناسه ها در یک صفحه طراحی وب سایت

-به کاربران طراحی وب سایت امکان می دهد هر حرکت خودکار را متوقف یا کنترل کنند

هنگام شروع ایجاد تم خود، حتماً دستورالعمل های دسترسی asp.net را برای ارجاع آسان نشانه گذاری کنید.

افزونه های asp.net

افزونه های asp.net به شما این امکان را می دهند که قابلیت plug-and-play را به طراحی وب سایت asp.net خود اضافه کنید. دو نوع پلاگین دسترسی asp.net وجود دارد: آنهایی که به شما کمک می کنند تا یک طراحی وب سایت در دسترس بسازید و یک طراحی وب سایت موجود را برای کاربران طراحی وب سایت در دسترس قرار دهید.

از افزونه‌های asp.net آگاه باشید که تضمین‌هایی مانند «دسترسی با یک کلیک» یا «دسترسی خودکار» را به شما ارائه می ‌دهند. این چیزها غیر ممکن است. پلاگین ها ابزارهایی هستند که می توانند به شما در دستیابی به اهداف دسترسی خود کمک کنند، نه عصای جادویی که همه کارها را برای شما انجام می دهند. گاهی اوقات، افزونه‌ها حتی می‌توانند مانع تلاش‌های دسترسی شما شوند - پس با احتیاط عمل کنید!

هزاران افزونه طراحی وب سایت متمرکز بر دسترسی وجود دارد که نویدبخش بهبود، نظارت یا رفع مشکلات دسترسی هستند. آنها ممکن است سایت را مورد بازرسی قرار دهند و به شما اطلاع دهند که کجا باید بهبودها را انجام دهید. یا ممکن است ابزارهایی برای ایجاد تجربه در دسترس در طراحی وب سایت شما فراهم کنند.

برخی از این موارد بسیار مفید هستند. اما برخی دیگر وعده های دروغین می دهند. همیشه مطمئن شوید که این افزونه را قبل از تعهد به آن به طور کامل بررسی کنید.

برخی از افزونه ها محتوای تعاملی مانند آزمون ها و اسلایدرها ایجاد می کنند. همانطور که قبلاً بحث شد، این عناصر نیاز به توجه و آزمایش ویژه دارند تا اطمینان حاصل شود که آنها کاملاً در دسترس هستند. همیشه یک پلاگین تعاملی را قبل از پخش زنده در یک طراحی وب سایت مرحله ‌بندی یا توسعه به طور کامل آزمایش کنید.

همین امر را می توان در مورد افزونه های فرم نیز گفت. متأسفانه، بسیاری مشکلات دسترسی دارند. اگر این مورد را پیدا کردید، فرم‌های کد سفارشی جایگزین خوبی هستند.

یک دسته محبوب از افزونه ها، افزونه های طراحی وب سایت صفحه ساز هستند. اینها برای اینکه به شما امکان می دهند طرح های کشیدن و رها کردن قوی و پیچیده را به سرعت بسازید عالی هستند. با این حال، آنها اغلب می توانند مشکلات دسترسی را بیشتر از حل آنها معرفی کنند. هیچ راه حلی برای این مشکل وجود ندارد، بنابراین طراحی وب سایت خود را ساده نگه دارید و مطمئن شوید که همه عناصر را برای تأیید دسترسی آزمایش می کنید.

بیانیه های دسترسی

بیانیه دسترس ‌پذیری صفحه‌ای در طراحی وب سایت شماست که در آن خط ‌مشی‌ های داخلی، اهداف دسترسی، و موفقیت‌های گذشته خود را در رابطه با کار با افراد دارای معلولیت در میان می ‌گذارید.

به دلایل زیر باید بیانیه دسترسی را در طراحی وب سایت asp.net خود ایجاد و منتشر کنید:

-برای اینکه به کاربران طراحی وب سایت خود نشان دهید که به دسترسی و آنها اهمیت می دهید

-برای ارائه اطلاعات در مورد دسترسی به محتوای خود

- برای نشان دادن تعهد به دسترسی و مسئولیت اجتماعی

شما می توانید بیانیه دسترسی خود را با پیروی از این دستورالعمل های ارائه شده توسط W3C یا با استفاده از یک تولید کننده بیانیه دسترسی بنویسید.

نحوه تست دسترسی به طراحی وب سایت ASP.NET

دسترسی به این نیست که دکمه های سمت راست را فشار دهید و سپس دور شوید. تست بخشی حیاتی برای اطمینان از دسترسی کامل طراحی وب سایت است. هر دو تست خودکار و دستی می توانند به شما کمک کنند تا مطمئن شوید که همه پایه های خود را تحت پوشش دارید.

نحوه انجام تست های خودکار

تست‌های خودکار برای اندازه ‌گیری اینکه از کجا شروع کنیم مفید هستند. اگر در دسترس‌ پذیری تازه کار هستید یا مطمئن نیستید که از کجا شروع کنید، با تست ‌ها و ارزیابی‌های خودکار شروع کنید.

اکثر تست‌های خودکار مواردی مانند کنتراست رنگ ضعیف، متن جایگزین، لینک‌های خالی، مشکلات عناصر ساختاری و غیره را شناسایی می‌ کنند. می‌ توانید از این آزمایش‌ ها برای ایجاد فهرستی از مشکلات برای مقابله استفاده کنید. تست هایی مانند این به ویژه برای یافتن خطاهای مبتنی بر کد مفید هستند که ممکن است با چشم غیر مسلح کمتر قابل مشاهده باشند، اما برای برخی از کاربران طراحی وب سایت شما اهمیت قابل توجهی دارند.

یکی از نمونه ‌های تست دسترسی رایگان که می‌توانید استفاده کنید، ابزار WebAim است. کل صفحه طراحی وب سایت شما را بررسی می کند و لیستی از خطاها را ایجاد می کند. حتی به شما نشان می دهد که این خطاها دقیقاً در کجای صفحه رخ می دهند.

شما می توانید هزاران ابزار دسترسی فردی برای کمک به مسائل خاص پیدا کنید. به عنوان مثال، قبل از شروع طراحی از یک کنترل کننده کنتراست استفاده کنید تا مطمئن شوید که رنگ های پالت شما به خوبی با هم بازی می کنند.

فقط به یاد داشته باشید که هیچ تست خودکاری بی نقص، بی خطا یا جایگزینی برای تست دستی نیست.

نحوه انجام تست های دستی

از آنجایی که قابلیت دسترسی asp.net در مورد موارد استفاده واقعی انسان است، انسان های واقعی باید کسانی باشند که در مورد اینکه آیا یک طراحی وب سایت قابل دسترسی است یا خیر، حرف آخر را می زند. در نتیجه، رزرو زمان و منابع برای تست دستی بسیار مهم است.

بنابراین، چگونه یک تست دستی را انجام می دهید؟ در اینجا چند کار وجود دارد که می توانید برای آزمایش میزان دسترسی یک طراحی وب سایت بدون ابزار یا برنامه های شیک یا گران قیمت انجام دهید:

ماوس را کنار بگذارید: مطمئن شوید که می‌ توانید به ‌طور منطقی و آسان تمام عملکردهای طراحی وب سایت خود را تنها با استفاده از کلیدهای صفحه ‌کلید خود هدایت کنید. این شامل جابه‌جایی بین بخش‌ها، دسترسی به منوها، رفتن از صفحه به صفحه، پرش به پایین صفحه و تعامل با پیوندها و فرم‌ها است.

از صفحه خوان طراحی وب سایت استفاده کنید: خود را به جای کسی بگذارید که دید کم یا ضعیفی دارد. از یک برنامه یا طراحی وب سایت صفحه ‌خوان استفاده کنید و محتوای س طراحی وب سایت خود را مرور کنید تا مطمئن شوید که هنگام خواندن با صدای بلند هنوز منطقی به نظر می‌ رسد.

طراحی وب سایت را در محیط های مختلف آزمایش کنید: با WiFi عمومی به جایی بروید تا مطمئن شوید که طراحی وب سایت شما به درستی و بدون اتصال به اینترنت با کیفیت بالا بارگیری می شود. به مناطقی از طراحی وب سایت که با اتصال ضعیف عقب مانده یا به طور کلی ناپدید می شوند، توجه داشته باشید.

بزرگنمایی را افزایش دهید: طراحی وب سایت خود را در یک مرورگر باز کنید و از تنظیمات مرورگر برای بزرگنمایی 200% استفاده کنید. آیا همچنان می‌توانید در این تنظیمات از طراحی وب سایت استفاده کنید، پیمایش کنید و با آن تعامل داشته باشید؟ آیا محتوایی وجود دارد که ناپدید یا قطع شود؟

تمرکز بر تعامل: مطمئن شوید که زمان زیادی را صرف آزمایش عناصر تعاملی مانند ویدیوها، فرم ‌ها و دکمه ‌ها می ‌کنید. پیوندها و فیلدهای فرم باید همیشه با یک طرح کلی، زیر خط، مکان نما خاص در کانون توجه قرار گیرند.

تگ‌های alt خود را دوباره بررسی کنید: اگر مطمئن نیستید که یک تصویر دارای یک تصویر جایگزین پیوست است یا خیر، از ابزار Inspect Element برای تأیید استفاده کنید.

متفاوت فکر کنید: اگر همه تصاویر طراحی وب سایت شما ناپدید شوند، آیا هنوز کسی می تواند از آن استفاده کند؟ اگر همه رنگ‌های طراحی وب سایت شما ناگهان سیاه و سفید شوند، چه تاثیری بر قابلیت استفاده می‌گذارد؟ اطمینان حاصل کنید که اگر عناصر تزئینی به نحوی تحت تأثیر قرار گیرند، قسمت های اساسی طراحی وب سایت شما همچنان کار می کنند.

در صورت شک، با شرکتی تماس بگیرید که تست دسترسی دستی را ارائه می دهد. متخصصان در دسترس‌ پذیری و طراحی و توسعه طراحی وب سایت می ‌توانند سریعاً یک بررسی دستی انجام دهند و به شما بگویند که دقیقاً در چه زمینه ‌هایی نیاز به کار دارد.

فراموش نکنید که مخاطبان واقعی شما یکی از بهترین منابع شما هستند. یک منطقه واضح در طراحی وب سایت خود داشته باشید که در آن کاربران طراحی وب سایت بتوانند بازخورد دسترسی را ارائه دهند. اگر شخصی در استفاده از طراحی وب سایت شما مشکل دارد، باید از تلاش های شما در مجموعه بازخورد مشخص شود که آماده شنیدن در مورد آن تجربه و اصلاح مشکل هستید.

آیا طراحی وب سایت شما برای همه بازدیدکنندگان طراحی وب سایت قابل دسترسی است؟ 👀 در این راهنما درباره نحوه تست دسترسی بیشتر بیاموزید.

خلاصه

اینترنت به یکی از مهمترین ابزارهای زندگی روزمره ما تبدیل شده است. همه باید آزادی دسترسی به آن را داشته باشند، چه در حال مرور برای سرگرمی یا اطلاعات ضروری. طراحی وب سایت شما موظف به رعایت استانداردهای تعیین شده برای سهام در طراحی وب سایت است.

درک نیاز به آن رهنمودها اولین گام به سوی ایجاد تغییرات مهم و پایدار است. ساختن یک طراحی وب سایت در دسترس به این معنی است که افراد بیشتری از آنچه طراحی وب سایت شما در دراز مدت ارائه می دهد سود می برند.

آیا سوالی در مورد دسترسی asp.net دارید؟ در بخش نظرات به ما اطلاع دهید!