search
حلقه سفید

20 روش برای استفاده از فناوری بلاک چین برای تجارت

اشتراک گذاری در :
انتشار : 1400/12/18
20 روش برای استفاده از فناوری بلاک چین برای تجارت

بیت کوین و نوآوری بلاک چین در پس آن، همانطور که برای اولین بار زمانی که ساتوشی ناکاموتو نوآوری خود را در سال 2009 توزیع کرد، جهان را تکان داد. سرمایه گذاری های متعدد در حقیقت، بسیاری بر این باورند که نوآوری بلاک چین به تدریج اهمیت بیشتری نسبت به کل اینترنت پیدا می کند.

در حال حاضر، بیایید نگاهی بیندازیم که چگونه برنامه های بلاک چین می توانند فرآیندهای کسب و کار شما را تقویت کنند. این شرکت کوچک، متوسط یا شرکتی باشد.

1. رای گیری دیجیتال

شرط می بندم ممکن است شاهد وقوع شکست ترامپ-روسیه در مورد تقلب در رأی بوده باشید. با بلاک چین دیگر نیازی به استرس ندارید. بلاک چین ظرفیت رای دادن با دقت را ارائه می دهد، با این حال به اندازه کافی ساده است که هر تنظیم کننده ای ظرفیت بررسی اینکه آیا چیزی در سیستم تغییر کرده است یا خیر را داشته باشد. این سادگی رای دادن را با تغییر ناپذیری (یعنی ماهیت ثابت) بلاک چین تثبیت می کند تا از آرای واقعی حداکثر استفاده را ببرد.

2. قراردادهای هوشمند

باور کنید یا نه، عبارت "قرارداد هوشمند" از سال 1993 استفاده می شود، اما اکنون به دلیل توسعه پروژه اتریوم در سال 2013 با بلاک چین مرتبط است. این پروژه "یک پلتفرم غیرمتمرکز است که قراردادهای هوشمند را دقیقاً همانطور که ساخته شده است اجرا می کند، بدون احتمال خرابی، نظارت، ارائه نادرست یا مانع تراشی از طرف خارجی."

«قراردادهای هوشمند» برنامه‌های رایانه شخصی هستند که می‌توانند شرایط هر توافقی را اجرا کنند. کم و بیش "این یک وثیقه مالی است که توسط سیستمی نگهداری می شود که بر اساس رویدادهای آینده و هر کد رایانه ای تعریف شده به گیرندگان هدایت می شود." با «قراردادهای هوشمند»، سازمان‌ها ظرفیت دور زدن قوانین و «کاهش هزینه‌ های زیرمجموعه ‌ای از ابتدایی ‌ترین مبادلات پولی ما» را خواهند داشت. علاوه بر این، این توافقات غیرقابل شکست خواهد بود. علاوه بر این، بانک‌های سراسر جهان از «قراردادهای هوشمند» برای افزایش اعتبار سندیکایی استفاده می‌کنند.

3. انتقال پول

برجسته ترین برنامه بلاک چین تا به حال، داشتن قابلیت دریافت پرداخت است. از آنجایی که نوآوری بلاک چین در پول دیجیتال آغاز می شود، این نوید بخش خوبی است. به هر حال، این دقیقاً چقدر برای کارآفرینان مفید است؟

با استفاده از بلاک چین، آماده مبادله وجوه فوری و ایمن به هر کسی که می خواهید، سریع و با هزینه های بسیار کم هستید. این امکان پذیر است زیرا هیچ واسطه ای وجود ندارد که مبادله دارایی ها بین چند بانک را تنظیم کند و کارمزدهای مبادله ای مضحک دریافت کند. اگر نیروی کار از راه دور دارید یا با بازار جهانی درگیر هستید، این سیستم به ویژه مفید است.

4. برنامه های وفاداری

بلاک چین می‌تواند به خرده‌ فروشانی که کوپن‌ها را ارائه می‌دهند، با استفاده از ظرفیت تأیید بی‌نظیر بلاک چین، ایمن ‌تر و ارزان ‌تر کردن روش وفاداری را کمک کند. بلاک چین علاوه بر این می‌تواند تجربه خرده‌فروشی را با تبدیل به ابزاری برای جوایز وفاداری تغییر دهد. با ایجاد چارچوبی بر اساس توکن‌هایی که به مشتریان پاداش می‌دهد، و سپس کنار گذاشتن این توکن‌ها در یک بلاک چین، خریداران را تشویق می ‌کند تا برای انجام خرید خود به یک فروشگاه خاص بازگردند. همچنین موضوع کلاهبرداری و ضایعات مربوط به برنامه های پاداش وقف مبتنی بر کاغذ و کارت را از بین می برد.

5. ذخیره سازی ابری

فضای ذخیره سازی ابری برنامه دیگری است که سازمان ها می توانند از آن بهره برداری کنند. با استفاده از فضای بیش از حد هارد دیسک، مشتریان می توانند ابر مشترک را چندین برابر ذخیره کنند. با توجه به صرف هزینه 22 میلیارد دلاری جهان + صرفاً در فضای ذخیره‌سازی ابری، این امر می‌تواند جریان درآمدی را برای کاربران متوسط ایجاد کند، در حالی که اساساً هزینه ذخیره اطلاعات برای سازمان ‌ها و مشتریان فردی را کاهش می‌دهد.

6. نظارت بر زنجیره تامین

علاوه بر این، بلاک چین از نظر بررسی یا نظارت بر زنجیره تامین بسیار راحت است. با کنار گذاشتن مسیرهای مبتنی بر کاغذ، سازمان ها می‌توانند به سرعت جنبه‌ های ضایع‌ کننده را در زنجیره تامین خود شناسایی کرده و به تدریج چیزها را پیدا کنند. همچنین می‌تواند به سازمان‌ها و شاید حتی خریداران اجازه دهد تا نحوه عملکرد اقلام را از نقطه نظر کنترل کیفیت ببینند.

بخش عمده‌ای از چیزهایی که ما خریداری می‌کنیم توسط یک مهمانی انفرادی ساخته نمی‌شوند، بلکه توسط زنجیره‌ای از ارائه ‌دهندگان ساخته می‌شوند که قطعات خود را (مثلاً گرافیت برای مداد) به سازمانی ارائه می‌کنند که محصول نهایی را جمع‌آوری و به بازار عرضه می ‌کند.

فیل گومز از Edelman Digital می‌گوید: مشکل این چارچوب این است که در صورت عدم موفقیت یکی از این بخش‌ها، "برند بیشترین نتیجه معکوس را می‌پذیرد." با استفاده از بلاک چین، «یک سازمان می‌تواند به طور فعال، سوابق دیجیتالی دائمی و قابل ممیزی را ارائه کند که وضعیت آن مورد را در هر مرحله به شرکا نشان می‌دهد». Provenance و SkuChain تنها دو سازمانی هستند که در تلاش برای رفع این مشکل هستند.

7. شبکه و IOT

سیسکو پشت یک اپلیکیشن مبتنی بر بلاک چین با قابلیت نمایش سیستم های اینترنت اشیا IoTاست. IoT ابزارهای مرتبط از راه دور را به تصویر می کشد که می توانند اطلاعات ارسال و دریافت کنند. چنین برنامه‌ ای می ‌تواند قابلیت اطمینان گجت‌ها را در یک سیستم تعیین کند - و دائماً برای ابزارهایی که وارد سیستم می‌شوند و از آن خارج می‌شوند، به عنوان مثال، ماشین‌های هوشمند یا تلفن‌های همراه، این کار را انجام می‌دهد.

IBM و سامسونگ همچنین روی پروژه ای به نام ADEPT یا Autonomous Decentralized Peer-to-Peer Telemetry با هم کار می کنند. با استفاده از ترکیبی از اثبات کار و شواهد سهام برای مبادلات امن، از بلاک چین برای ایجاد شالوده چارچوب استفاده می کند. این به عنوان یک دفتر کل عمومی برای تعداد زیادی دستگاه عمل می کند. این امر نیاز به یک مرکز مرکزی را برطرف می کند و "به عنوان یک پیوند بین دستگاه های متعدد از نظر اقتصادی پر می شود." بدون نیاز به چارچوب کنترل کانونی، این دستگاه‌ها می‌توانند با همدیگر صحبت کنند، خودگردان، با هدف نهایی نظارت بر به ‌روزرسانی‌ های برنامه ‌ها، اشکالات یا نظارت بر سرزندگی.

8. حفاظت از حق چاپ

با بلاک چین، قوانین کپی رایت و مالکیت به طور گسترده برای دانلود محتوای رایانه ای گسترش می یابد و صنعتگر یا هنرمند محتوای خریداری شده را تضمین می کند و سهم خود را به دست می آورد. بلاک چین نیز اطلاعات توزیع حق امتیاز را در زمان واقعی و مستقیم به اجراکنندگان و سازندگان محتوا می دهد.

9. به اشتراک گذاری داده ها

پول دیجیتال آیوتا در ماه نوامبر اقتباس بتا از بازار داده خود را انجام داد و نشان داد که بلاک چین می تواند به عنوان یک مرکز تجاری برای به اشتراک گذاری یا ارائه اطلاعات استفاده نشده مورد استفاده قرار گیرد. داده‌های سازمانی استفاده نشده میتواند گروه بزرگی از کسب‌ وکارها را تقویت کند که توسط بلاک چین تسهیل می‌شوند و به عنوان یک فرد میانی برای ذخیره و انتقال داده‌ها عمل می‌کنند. IOTA حتی در مراحل ابتدایی خود بیش از 35 عضو با نام تجاری دارد (که مایکروسافت یکی از آنهاست) ورودی هایی را برای بهبود ارائه می دهند.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید: 8 روند فناوری برای سال 2022

10. املاک و نقل و انتقالات خودرو

یکی از اهداف اساسی بلاک چین حذف کاغذ از معادله است زیرا دنباله کاغذ اغلب ریشه بی نظمی است. نقل و انتقالات مالکیت زمانی انجام می شود که شما در حال معامله زمین، خانه یا وسیله نقلیه هستید. بلاک چین به جای مراقبت از این موضوع روی کاغذ، می‌تواند عناوین را در سیستم خود ذخیره کند، با در نظر گرفتن چشم‌انداز مستقیم این مبادله، و علاوه بر این، تصویر کاملاً واضحی از مالکیت مشروع نشان می‌دهد.

11. حقوق کار

بلاک چین می تواند در حمایت از امتیازات کارگران در سراسر جهان انقلابی باشد. همانطور که سازمان بین المللی کار نشان می دهد، 25 میلیون نفر به طور کلی در شرایط اجباری کار می کنند. کوکاکولا، در کنار وزارت امور خارجه ایالات متحده، در حال توسعه یک رجیستری مبتنی بر بلاک چین است که شامل قراردادهای هوشمند برای بهبود سیاست‌ های کاری و وادار کردن روسا به احترام قراردادهای دیجیتالی امضا شده با نیروی کار خود می‌شود.

12. پشتیبان گیری پایدار از داده ها

بلاک چین ممکن است روشی ایده آل برای پشتیبان گیری از داده ها باشد. اگرچه چارچوب ‌های ذخیره‌سازی توزیع‌ شده به‌ عنوان یک نقطه مهم برای ذخیره‌سازی امن داده ‌ها در نظر گرفته شده ‌اند، اما در برابر هکرها یا حتی مشکلات چارچوب آسیب ‌ناپذیر نیستند. استفاده از بلاک چین به عنوان یک تقویت کننده برای مزارع سرور ابری - یا برای هر شکلی از داده ها احتمالاً می تواند این مشکل را حل کند. در ماه دسامبر، بوئینگ حق اختراع یک فناوری بلاک چین را ثبت کرد که به عنوان پشتیبان داخلی برای گیرنده‌ های GPS در پرواز کار می‌ کند.

13. ایمن کردن دسترسی به متعلقات

قراردادهای هوشمند در بلاک چین را می توان با توجه به نیازهای سازمان یا خریداران دوباره طراحی کرد. به عنوان یک مشتری، می توانید از بلاک چین به عنوان راهی برای دسترسی به وسایل خود به متخصصان خدمات استفاده کنید. بدون کلید دیجیتال منحصر به فرد شما، این متخصصان خدمات نمی توانند به دارایی های شما دسترسی داشته باشند و سطح بالایی از امنیت و قابلیت اطمینان را تضمین می کنند.

14. ایمنی مواد غذایی

بلاک چین می تواند در ردیابی غذا از مزرعه تا بشقاب شما استفاده شود. از آنجایی که اطلاعات در بلاک چین دائمی است، می‌توانید غذا را از مزرعه تا فروشگاه عمومی ردیابی کنید. علاوه بر این، اگر مشکلی مانند بیماری ناشی از محصول وجود داشته باشد، بلاک چین به شما امکان می دهد منبع آلاینده را خیلی سریعتر از گذشته پیدا کنید.

15. مدارک پزشکی

صنعت پزشکی می خواهد برای ذخیره سوابق از کاغذ فاصله بگیرد. در هر صورت، بلاک چین در مقایسه با سوابق کاغذی، امنیت و پشتیبانی بسیار بیشتری را ارائه می دهد. جدا از ذخیره سوابق بیمار، بیمار که دارای کلید رمزنگاری برای دسترسی به این سوابق کامپیوتری است، تصمیم می گیرد چه کسی می تواند به آن اطلاعات دسترسی داشته باشد. این یک روش واقعا عالی برای تقویت قوانین HIPAA است که برای اطمینان از رازداری بیمار در نظر گرفته شده است.

16. پیگیری داروهای تجویزی

بلاک چین می تواند یک پلت فرم عالی برای بررسی داروهای تجویز شده توسط پزشک باشد. در جایی که بازگشت داروها اتفاق می‌افتد و نسخه‌های جعلی یک مسئله مهم است، بلاک چین به داروسازان این امکان را می‌دهد که اقلام خود را با استفاده از شماره سریال ردیابی کنند تا تضمین کند که خریداران وقتی داروی خود را از داروخانه دریافت می‌کنند، کالای اصلی را دریافت می‌کنند.

17. معاملات سهام

دیر یا زود، بلاک چین پلتفرم های معاملاتی را برای خرید یا عرضه سهام به چالش می کشد یا جایگزین می کند. با توجه به زمان‌های چرخش سریع برای مبادلات، زمان‌های طولانی ماندگاری سرمایه ‌گذاران هنگام عرضه سهام و جستجوی دسترسی به دارایی‌ های خود با هدف نهایی سرمایه‌گذاری مجدد یا برداشت، از بین می‌ رود.

18. ردیابی خرید سلاح

یکی از موضوعات اصلی در حال حاضر در هر کانال رسانه ای، کنترل سلاح گرم و همچنین مسئولیت تسلیحات است. بلاک چین می تواند یک شبکه رجیستری ساده و سفت و سخت ایجاد کند که اجرای قانون و مقامات فدرال را برای ردیابی اسلحه یا سلاح گرم و ردیابی سلاح هایی که به صورت خصوصی فروخته شده است را تسهیل می کند.

19. وصیت نامه و مدیریت دارایی

بلاک چین این قابلیت را دارد که نگرانی های پایان زندگی شما را برطرف کند. مردم در نهایت این انتخاب را خواهند داشت که اراده دیجیتال خود را در شبکه بلاک چین ذخیره کنند. با استفاده از قراردادهای هوشمند، می‌توانید وراثت را بسته به معیارهای مشخصی تقسیم کنید (مثلاً وقتی نوه به سن خاصی می‌ رسد). از این رو، وصیت ‌نامه‌ ها شفاف و از نظر قانونی مقید می ‌شوند و هیچ پرسشی در مورد اینکه چه کسی باید چه چیزی را زمانی که مالک مرده است، باقی نمی ‌گذارد.

20. تبلیغات

صرافی تبلیغات تعاملی نیویورک در همکاری با نزدک از بلاک چین برای ایجاد یک مرکز تجاری استفاده می کند که در آن برندها، توزیع کنندگان و سازمان ها می توانند تبلیغات را خریداری کنند. این رویه اساسی است، اما با استفاده از یک قرارداد باز در بلاک چین اتریوم، تا جایی که ممکن است امن باشد.

این برای اکسپرس بلاک چین بود (خوب واقعاً نه). ممکن است کامل نباشد، اما سناریوهای بی‌ شماری در دنیای واقعی وجود دارد که در آن‌ ها می‌ توان از بلاک چین نه تنها برای تامین هزینه‌های زندگی بلکه برای ساده‌ سازی فرآیندهای تجاری و بهینه ‌سازی خروجی‌ها استفاده کرد.