search
حلقه سفید

طراحی سایت و AJAX

اشتراک گذاری در :
انتشار : 1400/10/14
طراحی سایت و AJAX

طراحی سایت دارای تکنولوژی های مختلفی است. این تکنولوژی ها در دو بخش فرانت اند (front end) و بک اند (back end) دسته بندی می شوند که قبلا در مورد آنها صحبت کردیم. اما این مقاله را به فناوری اختصاص داده ایم که باعث تحولات زیادی در صنعت طراحی وب گردیده است. این فناوری جدید را با قطعیت نمی توان در هیچ یک از دو دسته فرانت اند و بک اند دسته بندی کرد، زیرا بصورت مستقل به هیچ یک از دو دسته تعلق ندارد. این فناوری در واقع ارتباط بین فناوری بک اند و فرانت اند ایجاد می کند تا بتوان اطلاعات را در صفحه لود کرد بدون اینکه نیاز به لود مجدد صفحه باشد. به عنوان مثال فرض کنید در یک وب سایت شما نیاز به انتخاب استان و شهر محل سکونت دارید و با انتخاب استان، شهرهای آن استان در دراپباکس بعدی پر می شود. اگر با انتخاب استان بدئن رفرش کل صفحه شهر های آن استان لود شود، از تکنولوژی Ajax استفاده شده است.

تکنولوژی AJAX در طراحی سایت از حروف اول عبارت Asynchronous Javascript And Xml است. این تکنولوژی با ارتباط با سرور وب سایت می تواند بخشی از یک صفحه وب را بروزرسانی نماید. امروزه بسیاری از فرم ها و فرآیند هایی که در وب با آنها روبرو هستیم، از تکنولوژی AJAX برای ارتباط با سرور استفاده می کنند. این تکنولوژی این امکان را فراهم می کند که بتوان اطللاعات را از کاربر گرفت و آنها را به سرور منتقل کرد بدون اینکه آدرس صفحه سایت شما تغییر کند و یا صفحه شما رفرش شود. این اطلاعات بعد از بارگذاری در سرور، پردازش شده و نتیجه پردازش به صفحات وب سایت برگشت داده می شود. این نتیجه در صفحه لود شده و نمایش داده می شود. این فرآیند AJAX باعث شده تا دیگر نیازی به رفرش مطالب یک صفحه برای لود مطلب بعدی در صفحات وب سایت نباشد.

در این تکنولوژی ترکیبی از تکنولوژی های JAVASCRIPT و XML است که با استفاده از این دو تکنولوژی بسیار محبوب توانسته است تحول زیادی در صنعت طراحی سایت ایجاد نماید. این فناوری پایه و اساس وب سایت های مدرن است که باعث شده وب سایت ها سریع تر و روان تر کار کرده و ظاهر و عملکرد جذاب تری داشته باشند.

منبع :